Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NCBiR będzie finansowało MSBS-5,56

Przemysł zbrojeniowy, 25 listopada 2012

NCBiR rozstrzygnęło konkurs na realizację projektów z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa. Do grupy wniosków rekomendowanych do finansowania zaliczono m.in. rozwój rodziny karabinków MSBS-5,56.

Wizualizacja przestawiająca proponowaną rodzinę karabinków MSBS-5,56B w układzie bezkolbowym i klasycznym, której rozwój ma być dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju: subkarabinki w układzie klasycznym i bezkolbowym, karabinek podstawowy w układzie bezkolbowym (z 406-mm lufą), karabinek-granatnik w układzie bezkolbowym, karabinki maszynowe (na rysunku zasilane z 60-nabojowego magazynka pudełkowego i 100-nabojowego bębnowego) i karabinki wyborowe. Dwie ostatnie konstrukcje z lufami długości ok. 460 mm w obu układach konstrukcyjnych. Prace nad całym Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm mają potrwać przez 4 lata / Rysunek: WAT

23 lipca 2012 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) rozpoczęło konkurs nr 3/2012 w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Zaproponowano w nim 78 projektów, których termin zgłoszenia upłynął 15 października. 23 listopada Centrum ujawniło, że 14 wniosków zostało pozytywnie rekomendowanych do finansowania przez Komitet Sterujący NCBiR, zaś decyzja dotycząca wsparcia dalszych 16 ma zapaść do końca lutego 2013.

Z pierwszej puli projektów, które pozytywnie zarekomendowano, cztery opracowane są pod kątem potrzeb Ministerstwa Obrony Narodowej. Liderem trzech konsorcjów jest Wojskowa Akademia Techniczna (WAT), a wszystkie mają planowany do uzyskania poziom gotowości technologii równy IX, co oznacza – zgodnie z definicją z rozporządzenia ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 4 stycznia 2011 – że jej sprawdzenie w warunkach rzeczywistych odniosło zamierzony efekt. Wskazuje to ponadto, że demonstrowana technologia jest już w ostatecznej formie i może zostać zaimplementowana w docelowym systemie (m.in. dotyczy to wykorzystania opracowanych systemów w warunkach rzeczywistych). Wszystkie projekty są ściśle związane z polskim programem żołnierza przyszłości Tytan (Tytan w październiku?, 2012-09-30; Tytan w akcji, 2012-03-23; Oręż Tytana, 2010-11-17).

Od 2014 może rozpocząć się produkcja w nowej siedzibie Fabryki Broni produkcja karabinka podstawowego w układzie kolbowym (klasycznym) rozwijanego w ramach 2-letniego programu MSBS (2011-2013). Do 2016 rodzina broni będzie sukcesywnie uzupełniana o dalsze warianty, powstające w ramach 4-letniego projektu MSBS-5,56 (2012-2016) - subkarabinki, karabinki wyborowe i maszynowe, także w układzie bezkolbowym. Warto przypomnieć, że polska broń jest jedyną konstrukcją, w której na bazie wspólnej komory zamkowej można stworzyć konstrukcję klasyczną (ze składaną kolbą) i bez kolby właściwej / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

WAT w konsorcjum z Bumar Żołnierz i WB Electronics chcą rozwinąć projekt O ROB 0027 001 Celownik termowizyjny kompatybilny z systemem C4ISR ISW TYTAN, zintegrowany z wyświetlaczem nahełmowym, modułem laserowego systemu identyfikacji swój-obcy (IFF) z możliwością zdalnego sterowania głównymi funkcjami celownika o 3-letnim okresie realizacji.

WAT wraz z PSO Maskpol złożyło wniosek na dofinansowanie projektu O ROB 0031 001 Środki ochrony wzroku i sprzętu przed wysokoenergetycznym promieniowaniem elektromagnetycznym, w tym laserowym, w szerokim zakresie widma zgodnie z ISW TYTAN, który ma być zrealizowany w ciągu 30 miesięcy.

Bumar Żołnierz wraz z WAT i WB Electronics chcą wsparcia na projekt O ROB 0033 001 Kamery obserwacyjno-rozpoznawcze o szerokim zakresie natężenia światła LLL/CCD TV kompatybilne z systemem C4ISR ISW TYTAN o 34-miesięcznym okresie realizacji.

WAT i Fabryka Broni Łucznik utworzyły konsorcjum naukowo-przemysłowe, które złożyło wniosek o finansowanie projektu O ROB 0034 001 Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) o planowanym okresie realizacji w ciągu czterech lat (Nowy karabinek ujawniony, 2012-08-14).

W ramach projektu mają być wykonane 3 warianty w układzie klasycznym (subkarabinek, jak też karabinki wyborowy i maszynowy) i 5 w układzie bezkolbowym (subkarabinek, karabinek podstawowy, karabinek-granatnik, karabinek wyborowy oraz karabinek maszynowy). Całkowity koszt prac nad wszystkimi wersjami ma zamknąć w 12 mln zł. W przeciwieństwie do trzech pierwszych wniosków, w przypadku MSBS-5,56 NCBiR zamierza jednak negocjować z przedstawicielami konsorcjum poziom wkładu własnego, jak też kwestie dotyczące praw do stworzonej w ramach projektu rodziny broni strzeleckiej.

Jednocześnie kontynuuowany jest, rozpoczęty w listopadzie 2011 dwuletni projekt wdrożeniowy pod nazwą Modułowy System Broni Strzeleckiej (MSBS). Prace nad nim mają zakończyć się w grudniu 2013 i obejmują wykonanie prototypów, badania kwalifikacyjne i wdrożenie do produkcji seryjnej 5,56-mm karabinka podstawowego w kolbowym (klasycznym) układzie konstrukcyjnym, 40-mm granatnika podwieszanego i noża-bagnetu. Od 2014 cała rodzina będzie sukcesywnie wprowadzana do produkcji w nowej, budowanej właśnie siedzibie Fabryki Broni (Rozpoczęcie budowy nowej Fabryki Broni, 2012-11-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.