Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Protector MC RWS w Chorwacji

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 26 listopada 2012

W Chorwacji miał miejsce pierwszy pokaz strzelania zdalnie sterowanego stanowiska uzbrojenia Protector MC RWS. Wieża będzie produkowana na licencji Kongsberga w chorwackich zakładach Đuro Đaković Specijalna Vozila (ĐĐSV).

20 listopada na poligonie w Gaszinci zorganizowano pierwsze strzelania zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Kongsberg Protector MC RWS z 30-mm armatą, zamocowanego na licencyjnym transporterze opancerzonym BOV 8x8 (Patria AMV 8x8) dla przedstawicieli sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Finlandii, Kosowa, Macedonii, Słowenii oraz Szwecji / Zdjęcie: Sbplus

W połowie października 2012 chorwackie przedsiębiorstwo Đuro Đaković Specijalna Vozila (ĐĐSV, w polskiej transkrypcji Dźuro Dźakowić Specijalna Wozila) po ponad 400 dniach negocjacji przekonało norweskiego Kongsberga do podpisania umowy na licencyjną produkcję zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Protector Medium Caliber RWS. Bezzałogowa wieża, której koszt szacowany jest na 2 mln EUR, może być uzbrojona w armaty automatyczne kalibru od 25 do 50 mm, sprzężony z działem karabin maszynowy kalibru 5,56 lub 7,62 mm, jak też – opcjonalnie – w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Protector MC RWS ma być produkowany jedynie w Norwegii i w Chorwacji. Obecnie w zakładach Đuro Đaković Specijalna Vozila trwa proces wdrażania wieży Protector MC RWS do produkcji seryjnej, w który zaangażowanych jest 15 inżynierów.

Pierwsze strzelanie ostrą amunicją z bezzałogowej wieży Kongsberg Protector Medium Caliber RWS. Ogień prowadzono w warunkach dziennych i nocnych z głównej armaty kalibru 30 mm, jak też z zamocowanego na wieży zdalnie sterowanego stanowiska M151 Protector RWS. Cele stacjonarne i ruchome znajdowały się na dystansie 800-1500 m / Zdjęcie: Jutarnji

ĐĐSV, który jeszcze kilka lat temu był bliski upadku, obecnie wytwarza na licencji fińskiej 126 zamówionych przez armię chorwacką kołowych transporterów opancerzonych BOV 8x8 (Borbeno Oklopno Vozilo), czyli Patria AMV 8x8 (Chorwacja zamawia 84 AMV 8x8, 2007-10-12; Dodatkowe AMV dla Chorwacji, 2009-01-24; Chorwacja wyeksportuje AMV, 2012-03-29), docelowo w kilku wariantach (BOV-P30 z 30-mm armatą, BOV-P12,7 uzbrojony w 12,7-mm wkm, dowódczy BOV-ZP, ambulans BOV-San, zabezpieczenia technicznego BOV-Log i niszczyciele czołgów BOV-POB z ppk). Przedsiębiorstwo należące w 46% do państwa chorwackiego uzyskało kontrakt ze względu na wcześniejsze doświadczenia przy wytwarzaniu czołgu M84. W 60-tysięcznym Slawonskim Brodie, gdzie mieści się siedziba Đuro Đaković Specijalna Vozila, miał miejsce za czasów Jugosławii montaż finalny tych pojazdów.

Zgodnie z umową z Kongsbergiem, ĐĐSV będzie odpowiedzialne za wytwarzanie wież Protector MC RWS, jak i ich integracje z pojazdami. Chorwaci wraz z Norwegami stworzyli czteroosobową komórkę, w skład której wchodzi po dwóch przedstawicieli obu przedsiębiorstw. Będzie ona odpowiedzialna za rozstrzyganie, w razie uzyskania zamówienia, miejsca gdzie będą produkowane zdalnie sterowane moduły.

11 października 2007 Chorwacja podpisała kontrakt na dostawy 84 kto BOV 8x8 (Patria AMV 8x8) wart 112 mln EUR. 22 stycznia 2009 złożono zamówienie na dodatkowe 42 transportery za 68 mln EUR. Od lewej BOV-Log, BOV-P12,7 i proponowany armii BOV-P30 z zsmu Protector MC RWS / Zdjęcie: Jutarnji

Choć nie dokonano formalnego podziału rynków eksportowych, to jednak przedstawiciele Đuro Đaković Specijalna Vozila będą szczególnie promować bezzałogową wieżę na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i Południowej, jak też Ameryce Południowej. Oczywiście najwięcej uwagi będzie poświęcone samej Chorwacji, która wcześniej zakupiła 56 zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia Kongsberg M151 Protector RWS (Protectory dla chorwackich Patrii, 2010-07-21) dla większości zamówionych BOV 8x8, jak i sąsiadujących państw bałkańskich, także wcześniejszych użytkowników systemów Kongsberga (Słowenia kupuje Protectora, 2009-01-09). Zgodnie z umową całkowity zysk z kontraktów wynegocjowanych przez ĐĐSV będzie przypadał stronie chorwackiej. Nie będzie ona płaciła za licencję, a jedynie na komponenty dostarczane przez Kongsberga.

Pierwszych 6 chorwackich kto dostarczono z Finlandii, kolejne powstają na miejscu w DDSV. Dostawy wszystkich 126 pojazdów mają zostać zakończone w 2014, z czego armia odbierze 24 BOV-P30 z 30-mm armatami, 56 BOV-P12,7 z 12,7-mm wkm, dowódcze BOV-ZP, wzt BOV-Log i niszczyciele czołgów BOV-POB / Zdjęcie: Sbplus

20 listopada na poligonie w Gaszinci zorganizowano pierwsze strzelania zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Protector MC RWS dla przedstawicieli armii z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Finlandii, Kosowa, Macedonii, Słowenii i Szwecji. Sama wieża została zintegrowana z jednym z chorwackich kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV 8x8. Strzelano w warunkach dziennych i nocnych z głównej armaty kalibru 30 mm, jak też z zamocowanego na wieży zdalnie sterowanego stanowiska M151 Protector RWS do celów stacjonarnych i ruchomych na dystansie 800-1500 metrów, osiągając 90% skuteczność trafień.

Pierwszym potencjalnym nabywcą zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Protector MC RWS może być Chorwacja. Armia tego państwa jest zainteresowana pozyskaniem w 2013 bezzałogowych wież tego typu uzbrojonych w 30-mm armaty automatyczne dla 24 pojazdów BOV-P30.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.