Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS Enterprise wycofany

Marynarka wojenna, 03 grudnia 2012

US Navy poinformowała o wycofaniu ze służby pierwszego lotniskowca z napędem atomowym, USS Enterprise (CVN 65).

Uroczystość pożegnania USS Enterprise (CVN 65)

Uroczystość wycofania okrętu ze służby odbyła się 1 grudnia na terenie bazy marynarki wojennej USA w Norfolk. W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele dowództwa US Navy oraz 12 tys. byłych marynarzy, którzy przez 51 lat aktywności operacyjnej okrętu służyli na jego pokładzie.

USS Enterprise rozpoczął służbę 21 listopada 1961. Był pierwszym na świecie lotniskowcem z napędem atomowym. Okręt cechował się dużą awaryjnością i był najdroższy w utrzymaniu we flocie USA. Pierwotnie planowano, że zakończy służbę w 2015, jednak ze względu na redukcje budżetu resortu obrony Pentagon zdecydował się na jego wycofanie do końca 2012 (Data wycofania USS Enterprise, 2012-09-19).

Wcześniejsze niż pierwotnie planowane zakończenie służby przez USS Enterprise, zmniejszyło liczbę czynnych lotniskowców US Navy z 11 do 10. Stan ten powinien utrzymać się do 2015, kiedy planowane jest przyjęcie pierwszego z nowych lotniskowców – CVN-78 USS Gerald R. Ford (5,1 mld USD na CVN 78, 2008-09-12, Rosną koszty nowego lotniskowca US Navy, 2007-09-26).

USS Enterprise w czasie ostatniej, rozpoczętej w marciu br. misji operacyjnej w rejonie Zatoki Perskiej / Zdjęcia: US Navy

Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, czy Waszyngton nie zrezygnuje z narzuconego uchwałą Kongresu USA wymogu utrzymywania 11 lotniskowców, co było związane z planami wycofania USS George Washington w 2016, a więc w połowie zakładanego okresu służby (Amerykanie zrezygnują z lotniskowca?, 2011-10-07). Na początku br. amerykański sekretarz obrony, Leon Panetta zapewnił jednak, że US Navy zachowa w przyszłości 11 okrętów tej klasy (US Navy z 11 lotniskowcami, 2012-01-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.