Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wodowanie Le Terrible

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 marca 2008

21 marca w stoczni DCNS w Cherbourgu zwodowano atomowy okręt podwodny Le Terrible, czwartą i ostatnią jednostkę typu Le Triomphant, które tworzą morski komponent sił odstraszania nuklearnego Francji.

Le Terrible to okręt o wyporności nawodnej 12 640 t. i podwodnej 14 300 t. Długość i średnica kadłuba wynoszą odpowiednio 138 i 12,5 m. Układ napędowy, oparty o reaktor K-15, o mocy ponad 41 tys. KM, zapewnia maksymalna prędkości podwodną ponad 25 w. DCNS zapewnia, że ślad akustyczny nowej jednostki (30 db) jest tysiąc razy mniejszy niż okrętów starszego modelu / Zdjęcie: DCNS

Francja posiada trzecie co do wielkości siły atomowe świata. Dysponuje ok. 350 głowicami atomowymi. Według ostatnich zapowiedzi prezydenta Nicolasa Sarkozy, liczba ta w najbliższym czasie zmniejszy się do poniżej 300 egz., jednak nadal będzie większa od potencjału Wielkiej Brytanii, Chin, Indii czy Pakistanu. Po ostatecznej rezygnacji z wyrzutni lądowych (w 1999), Paryż dysponuje 60 samolotami Mirage 2000N (wkrótce również typu Rafale) oraz siłami morskimi, złożonymi z 4 strategicznych okrętów atomowych, które tworzą Force océanique stratégique (FOST). FOST powstał w latach 1960. W 1971 do służby wszedł pierwszy z 6 okrętów typu Redoutable.W 1986 zainicjowano program SNLE-NG, który miał doprowadzić do powstania ich następców. Nowe jednostki zostały przyjęte do służby odpowiednio w 1997 (Le Triomphant), 1999 (Le Téméraire) i 2004 (Le Vigilant). W 2000 rozpoczęto budowę ostatniej jednostki tego typu, Le Terrible. Zastąpi ona ostatni z wykorzystywanych obecnie okrętów typu Redoutable. Le Terrible wejdzie do służby w 2010. Będzie pierwszym okrętem przystosowanym do wykorzystania 16 pocisków balistycznych M51. Każdy z nich będzie przenosił na odległość 8-10 tys. km, po 6 głowic TN 75 o sile 100 kT każda. Pozostałe trzy okręty typu Le Triomphant są wyposażone w sześciogłowicowe pociski M45 o zasięgu 6000 km. Zostaną przystosowane do nowej broni w czasie okresowych remontów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.