Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Typhoon wystrzelił Meteora

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 grudnia 2012

4 grudnia po raz pierwszy została przeprowadzona próba wystrzelenia kpr powietrze-powietrze MBDA Meteor przez myśliwiec Eurofighter Typhoon.

Zdjęcie: BAE Systems

Test (część Future Enhancements Flight Test Programme) przeprowadził pilot doświadczalny BAE Systems Steve Long na należącym do QinetiQ poligonie w Aberporth w zachodniej Walii. Został w nim wykorzystany Typhoon Instrumented Production Aircraft 1. Pocisk zasięgu pozahoryzontalnego (BVR) MBDA Meteor został wystrzelony z jego tylnej wyrzutni kadłubowej.

Kpr MBDA Meteor jest napędzany silnikiem strumieniowym opracowanym przez niemiecką Bayern-Chemie. Do testu był wyposażony w specjalną aparaturę telemetryczną. Po zakończeniu prób Meteor ma zastąpić w uzbrojeniu Typhoona amerykańskie pociski AIM-120 AMRAAM. Od 2015 ma być przenoszony przez myśliwiec Eurofightera, a wcześniej przez szwedzki JAS39 Gripen (Meteor dla Gripena, 2008-03-21) i francuski Dassault Rafale (Meteor przetestowany, 2012-10-18). W 2010 francuska DGA zamówiła 200 kpr Meteor (Francja zamówiła Meteory, 2011-01-05), które są dostarczane od października br. Przewidywane jest też zintegrowanie tych pocisków z amerykańskim Lockheed Martin F-35.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.