Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Belgowie wymienią broń strzelecką

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 06 grudnia 2012

W 2013 armia belgijska planuje rozpocząć procedurę wymiany starszych modeli broni strzeleckiej. Faworytami są konstrukcje wytwarzane w rodzimej Fabrique National de Herstal (FN Herstal).

Od 2013 Belgowie planują zastępowanie starszych typów broni strzeleckiej nowymi modelami. W pierwszej kolejności w połowie roku zamierzają wymienić pistolety samopowtarzalne i maszynowe do naboju 9 mm x 19 na broń krótką do amunicji 5,7 mm x 28. Na zdjęciu FN Five-seveN kalibru 5,7 mm używany przez belgijskie jednostki specjalne / Zdjęcie: Belgijskie MO

W pierwszej kolejności, w połowie 2013 ma się rozpocząć zastępowanie wiekowych pistoletów samopowtarzalnych FN Browning HP, oznaczanych jako GP 9 mm. Pozostają one w służbie już 77 lat. Kiedy w 1935 armia Królestwa Belgii przyjmowała broń do uzbrojenia, jako P-35, była to najnowocześniejsza na świecie konstrukcja do naboju 9 mm x 19, zasilana z pojemnego 13-nabojowego magazynka. Wielokrotnie kopiowana i produkowana w wielu państwach na licencji, do dzisiaj pozostaje w służbie wielu armii, m.in. australijskiej, argentyńskiej, brytyjskiej kanadyjskiej i portugalskiej.

9-mm pistolet samopowtarzalny FN Browning HP używany jest w armii Królestwa Belgii od 1935. Jest to druga najstarsza, po amerykańskim Colcie M1911A1, broń krótka nadal powszechnie wykorzystywana w siłach zbrojnych różnych państw / Zdjęcie: Belgijskie MO

Browning HP ma być zastąpiony przez pistolet samopowtarzalny FN Five-seveN do amunicji 5,7 mm x 28, produkowany od 1998. Model ten został już wprowadzony do uzbrojenia armii belgijskiej jako broń dla jednostek specjalnych i pilotów. Podobnie, jak niegdyś HP wyznaczał standardy pojemności magazynka, tak jest obecnie w przypadku nowej konstrukcji. 20 nabojów z pociskami zdolnymi na dystansie do 100 metrów przebić wszystkie nowoczesne kamizelki kuloodporne z wkładami miękkimi, umożliwia skuteczną samoobronę. Przejście na nowy kaliber w broni krótkiej wymusi także wymianę pistoletów maszynowych FN UZI (produkowane na izraelskiej licencji IMI do lat 1980.) na nowe FN P90 do naboju 5,7 mm x 28. Trafiły one już do uzbrojenia jednostek specjalnych.

Podstawowym uzbrojeniem indywidualnym żołnierza belgijskiego jest 5,56-mm karabinek FN FNC przyjęty do uzbrojenia w 1979. Belgowie zdecydowali się od 2005 uzupełniać go w drużynach piechoty dwoma 5,56/40-mm karabinkami-granatnikami FN F2000. Jest to jeden z niewielu przykładów współdziałania broni w układzie klasycznym z bezkolbowcami i swoisty wzór dla wprowadzenia polskiego MSBS-5,56 do Wojska Polskiego / Zdjęcie: Belgijskie MO

We wrześniu i październiku 2012 armia belgijska testowała też nową broń strzelecką. Oceniano nowoczesne 5,56-mm karabinki automatyczne, które mają być następcami FN FNC przyjętego do uzbrojenia w 1979. W próbach wzięły udział rodzime FN SCAR-L. Z testów wycofał swe konstrukcje niemiecki koncern Heckler & Koch.

Co ciekawe, w 2005 do belgijskich jednostek specjalnych i brygady spadochroniarzy, a następnie regularnych oddziałów, zaczęto wprowadzać na niewielką skalę bezkolbowe karabinki FN F2000 z podwieszanymi 40-mm granatnikami FN LG1. W założeniach dwie takie konstrukcje miały trafić do każdej drużyny piechoty. Karabinek-granatnik w układzie bez kolby właściwej jest lepiej wyważony, niż broń klasyczna z podwieszonym granatnikiem. Podobne rozwiązanie proponowane jest i dla Wojska Polskiego.
Poszukiwano też następcy 7,62-mm powtarzalnego karabinu wyborowego Accuracy International AW. W jego miejsce Belgowie chcą wprowadzić karabin samopowtarzalny pełniący rolę zarówno uzbrojenia obserwatora w dwójkach snajperskich, jak też broni wyborowej w pododdziałach piechoty. Testowano też trzy powtarzalne karabiny snajperskie do amunicji 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum): brytyjskie Accuracy International AX338, fińskie SAKO TRG M10 i francuskie PGM Precision PGM338 (Mini-Hecate).

Armia belgijska zamierza zrezygnować z powtarzalnych karabinów Accuracy International AW (na zdjęciu) do amunicji 7,62 mm x 51 NATO – służących zarówno jako broń strzelców wyborowych, jak i snajperów. Belgowie zamierzają je zastąpić na poziomie drużyn i plutonów samopowtarzalnymi konstrukcjami do tej samej amunicji, zaś w grupach snajperskich powtarzalnymi karabinami do amunicji 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum) / Zdjęcie: Belgijskie MO

FN Herstal jest spółką akcyjną, której 100% udziałów należy do Regionu Walońskiego, co roku sprzedającą broń za ponad 200 mln euro. Średnio rocznie 400 tys. konstrukcji strzeleckich przeznaczonych na rynki cywilne i wojskowe opuszcza zakłady w Liege. Ponad połowa przychodu wypracowana jest przez filię w USA. Belgia jest jednym z niewielu państw, w których licencje eksportowe na sprzedaż broni nie są wydawane przez władze centralne, ale regionalne.

W kontekście własności zakładów nie dziwi, że jako następcę karabinków FN FNC rekomendowano rodzimy FN SCAR-L. W miejsce powtarzalnych karabinów AI AW wojsko też przychyla się do zakupu samopowtarzalnych karabinów wyborowych do amunicji 7,62 mm x 51 produkowanej w Liege – FN SCAR-H PR z lufą długości 508 mm. Dla Belgów czymś oczywistym jest promocja własnej broni we własnej armii, ze względu na wspomaganie własnego przemysłu zbrojeniowego, pozostawienie pieniędzy w kraju, jak też zachowanie miejsc pracy. Najlepiej z prób broni snajperskiej kalibru .338 Lapua Magnum wyszedł natomiast brytyjski AI AX338, używany też m.in. przez polskich komandosów z Wojsk Specjalnych.

Jako następcę ręcznie przeładowywanych AI AW proponowany jest samopowtarzalny karabin FN SCAR-H PR (Precision Rifle), którego premiera miała miejsce w 2011 na wystawie Milipol w Paryżu. Broń jest już dostępna w Polsce, była prezentowana na stoisku Cenzinu na MSPO / Zdjęcie: Remigiusz Wilk


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.