Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ponad połowa Tarczy dla Bumaru?

Przemysł zbrojeniowy, 08 grudnia 2012

Krzysztof Krystowski prezes Bumaru ocenił, że przedsiębiorstwa Grupy mogą zrealizować przynajmniej połowę prac związanych z programem budowy polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Samobieżna przeciwlotnicza platforma rakietowa Poprad z pociskami Grom. Rodzime przedsiębiorstwa są w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie wojska na najniższe piętro systemu obrony przeciwlotniczej, zestawy bardzo bliskiego zasięgu / Zdjęcie: Bumar

Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami prezes Bumaru podkreślił, że tylko realizowanie programu Tarczy Polski przez rodzime przedsiębiorstwa zapewni pełną kontrolę nad nowym system obrony przeciwlotniczej. Ma to podstawowe znacznie dla sprawności bojowej, serwisowania, ale także umożliwi dalsze prace rozwojowe (Tarcza Polski za 10 lat, 2012-09-15). Powołał się przy tym m.in. na doświadczenia z okresu PRL, kiedy kupione w ZSRS pociski nie mogły być modernizowane.

Krzysztof Krystowski ocenił, że podległe mu przedsiębiorstwa są w stanie dostarczyć elementy systemu o wartości ponad połowy całego zlecenia. Dodał, że program w fazie rozwoju i zakupu pochłonie prawdopodobnie 12-16 mld zł. W fazie eksploatacji systemu udział polskich przedsiębiorstw powinien być większy.

Według projektu ustawy autorstwa BBN, rocznie wydatki na Tarczę Polski będą oscylować w przedziale 1-1,6 mld zł (100 mld zł na modernizację SZ RP?, 2012-10-12). Pracujący obecnie nad dokumentem posłowie zaproponowali, by w przypadku załamania gospodarczego przeznaczać na budowę systemu 20% środków zarezerwowanych na modernizację techniczną w budżecie MON.

Ryszard Kardasz prezes Bumar Elektronika (do niedawna prezes Bumar Żołnierz: Nowe dywizje Bumaru, 2012-10-30), podkreślił, że Grupa dysponuje już technologiami do budowy bliskiego i bardzo bliskiego zasięgu (trwają obecnie prace nad głęboko zmodernizowanym zestawem Grom 2/Piorun; istnieje również demonstrator dwustopniowego pocisku Błyskawica). Dodał, że podległe mu przedsiębiorstwa są także w stanie dostarczać systemy radiolokacyjne, a także dowodzenia, choć konieczne będzie prawdopodobnie wykorzystanie importowanych technologii i podzespołów. Ocenił, że stworzenie systemu zarządzania i rozpoznania pochłonie do 20% wartości Tarczy Polski.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.