Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udany test Agni I

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Astronautyka, 12 grudnia 2012

Ministerstwo obrony Indii poinformowało o przeprowadzeniu zakończonego powodzeniem testu rakiety balistycznej Agni I.

Start Agni I / Zdjęcie: DRDO

Rakieta została odpalona z poligonu Wheeler u wybrzeży stanu Orissa na wschodzie kraju. Tam, gdzie testowane są też m.in. pozostałe rakiety rodziny Agni (Tym razem Agni III, 2012-09-21) i pociski antybalistyczne Advanced Air Defence (ADD) (Kolejny test ADD, 2012-11-23). Według oświadczenia ministerstwa obrony, Agni I udało się zrealizować wszystkie pierwotne założenia testowe.

Próba śledzona była przez system radarów oraz telemetrycznych i optoelektronicznych systemów obserwacyjnych, a także ustawione na wodach Zatoki Bengalskiej okręty marynarki wojennej. Nad przebiegiem testu czuwali specjaliści z rządowej Defence Research Development Organisation (DRDO), odpowiedzialnej za rozwój programu Agni.

Agni I, podobnie jak II i III to generacje rakiet, które zostały już wprowadzone do uzbrojenia indyjskiej armii. Z tego względu dzisiejsza próba traktowana była bardziej jako element ćwiczenia obsługi naziemnej. Obecnie DRDO realizuje prace rozwojowe nad odmianami: IV (Udana próba Agni IV, 2012-09-20), V (Indie przetestowały Agni V, 2012-04-19) oraz VI, której pierwszy start ma się odbyć w 2014.

Dzisiejsze odpalenie Agni I było kolejnym testem rakiety tej generacji, przeprowadzonym w br. Podobną próbę DRDO zrealizowała też w lipcu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.