Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fiasko sprzedaży części zakładów EADS

Przemysł zbrojeniowy, 27 marca 2008

Niepowodzeniem zakończyły się negocjacje między przedstawicielami Airbusa i EADS a MT Aerospace, w sprawie sprzedaży 3 zakładów koncernu.

MT Aerospace to niemiecka, niewielka (zatrudniająca 550 osób) spółka branży lotniczej. Jest ona własnością OHB Technology AG, koncentrującej się na branży kosmicznej i łączności satelitarnej. MT Aerospace współpracuje z Airbusem, ostatnio przy programie A350, stąd pomysł przejęcia przez tę spółkę trzech niemieckich zakładów: dwóch Airbusa, w Nordenham i Varel oraz zakładu EADS w Augsburgu. Przedstawiciele EADS mieli nadzieję, że nowy właściciel zachowa profil produkcji, doprowadzając jednocześnie do dofinansowania zakładów. Okazało się to jednak niemożliwe.

W bardzo podobnie brzmiących oświadczeniach obu stron stwierdzono, że rozmowy rozpoczynały się w innych warunkach finansowych, kiedy kurs dolara do Euro wynosił 1,35. Obecnie osiągnął on prawie 1,60, czyniąc poprzednie założenia nieaktualnymi. Wspólpraca przemysłowa będzie jednak kontynuowana.

Trwają natomiast negocjacje w sprawie sprzedaży zakładu w Laupheim, częściowej sprzedaży ośrodka z Filton oraz znalezienia partnera dla Meaulte/Saint Nazaire-Ville. Tom Enders, prezes Airbusa stwierdził, że mimo trudności, nie ma alternatywy dla przekształceń własnościowych części zakładów jego przedsiębiorstwa. Są one częścią wieloletnich planów koncernu, niezbędnych do prawidłowego wprowadzenia na rynek samolotów typu A350.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.