Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja redukuje Mistrale?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 21 grudnia 2012

Według gazety Wiedomosti, nowe kierownictwo resortu obrony zrezygnowało z planów zakupu 3. i 4. wielozadaniowego okrętu desantowego typu Mistral, które miały być zbudowane w rosyjskich stoczniach.

Artystyczna wizja rosyjskiej odmiany okrętów typu Mistral. Francuzi musieli przystosować swój projekt do warunków arktycznych, rosyjskich systemów uzbrojenia, łączności oraz śmigłowców pokładowych Kamowa. Według umowy z ub.r., Francuzi dostarczą Rosjanom pierwszą jednostkę (Władywostok) w 2014. Rok później powinien dołączyć do niej Sewastopol / Rysunek: DCNS

Rosjanie zakupili dwa okręty typu Mistral na podstawie umowy między Rosobronexportem i DCNS. Wartość kontraktu z 17 czerwca 2011 wynosi ok. 1,2 mld Euro (Wkrótce znaczy... jutro, 2011-06-17). Dokument zawiera opcję na budowę kolejnych dwóch jednostek. Miałyby one powstać w rosyjskich stoczniach, z 80-procentowym udziałem macierzystych komponentów. Wstępny kontrakt z lokalnymi producentami podpisano w grudniu ub.r. (Bałtijskij Zawod zbuduje Mistrale , 2011-12-03).

Ostatnie Wiedomosti, powołując się na źródła w ministerstwie obrony, donoszą jednak, że nowe kierownictwo resortu (Szojgu za Sierdiukowa, 2012-11-06) zdecydowało się na rezygnację z zakupu 3. i 4. jednostki. Głównym powodem ma być przekonanie, że rosyjska marynarka wojenna nie potrzebuje aż czterech wielozadaniowych okrętów desantowych. Istotne znaczenie ma także szacowana cena budowanych w Rosji Mistrali, niemal identyczna z dostarczanymi przez DCNS.

Aleksiej Krawczenko rzecznik prasowy korporacji stoczniowej OSK – w skład której wchodzi Bałtijskij Zawod – poinformował, że nie otrzymał od ministerstwa obrony żadnego dokumentu o rezygnacji z zamówienia. Przyznał jednak, że od czasu podpisania wstępnej umowy nie zawarto porozumień z poddostawcami. Powodem jest brak aneksu do umowy między Rosobronexportem a DCNS o wykorzystaniu opcji kontraktu z czerwca 2011. Szybkie podpisanie aneksu deklarował poprzedni minister obrony, Anatolij Sierdiukow w czasie listopadowej wizyty we Francji. Wkrótce po powrocie został jednak odwołany ze stanowiska.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.