Komisja ds. obrony Izby Gmin, skrytykowała opóźnienia głównych programów zbrojeniowych Wielkiej Brytanii. Najwięcej wątpliwości dotyczyło modernizacji samolotów patrolowych do wersji Nimrod MRA4. Posłowie są skłonni zrezygnować z tego programu.
Brytyjscy parlamentarzyści dokonali przeglądu 7 głównych programów zbrojeniowych. Okazało się, że łączna suma opóźnień, które wystąpiły tylko w latach 2007-2008, wyniesie aż 6,5 roku. Zwiększają się również koszty.
Członkowie komisji Izby Gmin stwierdzili, że urzędnicy ministerstwa obrony nie panują nad procesem pozyskiwania sprzętu. O ile mają oni stosunkowo niewielki wpływ na opóźnienia programów międzynarodowych (chodzi głównie o F-35/JSF), to w odniesieniu do rodzimych przedsiębiorstw, brak nadzoru i umiejętności zarządzania, spotkał się z miażdżącą krytyką. Przykładem może być sytuacja związana z planowanym przez Royal Navy wprowadzeniem do służby dwóch nowych lotniskowców - odpowiednio w 2014 i 2016. Jednak mimo ubiegłorocznych, lipcowych zapowiedzi, ministerstwo obrony do tej pory nie podpisało kontraktu z producentem. Przedstawiciele resortu nie potrafią nawet określić przyczyny takiego stanu.
Na koniec marca 2007, wspólne opóźnienie trzech programów morskich: okrętów podwodnych typu Astute, niszczycieli Type 45 oraz samolotów patrolowych Nimrod MRA4, wynosiło 166 miesięcy, czyli 14 lat, zaś pierwotnie planowane koszty przekroczono o 2,9 mld GBP.
Bardzo duży w tym udział ma głęboka modernizacja Nimrodów. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy doszło do kolejnych opóźnień, które wydłużyły czas realizacji programu do 7,5 roku. Wzrósł również kosztorys. Wraz z ostatnimi 100 mln, obecny jest o 787 mln GBP większy niż pierwotnie planowano (przy czym BAE Systems miał przekazać 21 samolotów, teraz mówi się o 12). Parlamentarzyści wezwali ministerstwo obrony do zdecydowanego występowania w obronie interesów sił zbrojnych. Jeżeli samoloty nie spełnią wymagań odbiorcy - również dotyczących środków finansowych i terminów dostaw - program powinien zostać skasowany. To jedyna tak ostra propozycja, w odniesieniu do brytyjskich, wieloletnich programów obronnych.