Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iran zestrzelił 2 bsl RQ-11

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 stycznia 2013

Przedstawiciele władz Iranu twierdzą, że w ostatnich miesiącach obronie przeciwlotniczej udało się zestrzelić dwa małe amerykańskie bsl RQ-11. USA tego nie potwierdzają.

Wcześniej Irańczycy donosili o przechwyceniu innych amerykańskich bsl: RQ-170 (RQ-170 w rękach Iranu, 2011-12-09) i ScanEagle (ScanEagle w rękach Irańczyków, 2012-12-04). Przedstawiciele USA w obu przypadkach zaprzeczali, ale bezzałogowce wkrótce pokazywała telewizja irańska. Teraz zastępca dowódcy irańskiej marynarki wojennej, kontradmirał Amir Rastegari poinformował w wywiadzie dla agencji Fars o kolejnych sukcesach w zwalczaniu amerykańskich bezzałogowych samolotów rozpoznawczych. Tym razem chodzi o zestrzelenie dwóch małych bsl RQ-11. Pierwszy z nich miał zostać strącony na przełomie sierpnia i września 2011 (według obowiązującego w Iranie kalendarza dżalali, miało to miejsce w miesiącu szahriwar roku 1390), a drugi w październiku-listopadzie 2012 (w miesiącu aban roku 1391). Rastegari nie uściślił, w jakich obszarach zestrzelono bezzałogowce.

Na razie Iran nie przedstawił żadnych dowodów na potwierdzenie słów Rastegari. Kontradmirał przekazał informacje o zestrzeleniu bsl po zakończeniu 6-dniowych ćwiczeń irańskiej floty w rejonie Cieśniny Ormuz. W ich trakcie wystrzelono kilka pocisków klasy ziemia-powietrze.

AeroVironment RQ-11 Raven to mały bsl, startujący z ręki, o zasięgu równym ok. 10 km. Rozwija prędkość do 100 km/h, a długotrwałość jego lotu nie przekracza 60-90 min. Bezzałogowców tego typu używają m.in. marines i amerykańskie jednostki specjalne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.