Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test BrahMosa AD 2013

Lotnictwo wojskowe, 10 stycznia 2013

Indie przeprowadziły pierwszy w bieżącym roku test naddźwiękowego pocisku manewrującego BrahMos. Próba zakończyła się powodzeniem.

BrahMos to efekt współpracy konstruktorów rosyjskich i indyjskich. Spółka produkująca pociski (BrahMos Aerospace) to joint venture indyjskiej DRDO i rosyjskiego NPO Maszinostrojenia. Trwają dostawy pocisków zamówionych przez indyjskie siły zbrojne. W przyszłości ma rozpocząć się produkcja dla odbiorców zagranicznych. Wśród potencjalnych nabywców BrahMosa wymienia się m.in. Brazylię, Chile, Kuwejt, RPA oraz ZEA / Zdjęcie: DRDO

Test przeprowadzono wczoraj w pobliżu położonego nad Zatoką Bengalską miasta Visakhapatnam, gdzie mieści się kwatera główna wschodniego dowództwa indyjskiej marynarki wojennej. Pocisk został odpalony o 09:03 rano. Nie podano informacji na temat platformy startowej. Bardzo możliwe, że była nią fregata proj. 1135.6 (typu Talwar), przystosowana do przenoszenia Brahmosów (Testy trzeciej fregaty typu Talwar, 2012-09-20) i wielokrotnie w przeszłości wykorzystywana do tego typu zadań.

Celem wystrzelonego pocisku była oddalona o około 200 km inna jednostka nawodna. Po osiągnięciu zakładanej wysokości (przypuszczalnie 14 tys. m), Brahmos zaczął intensywnie manewrować, dwukrotnie przechodząc do lotu koszącego. Ostatecznie Brahmos trafił wyznaczony cel na wysokości 1 m nad poziomem wody. Siła kinetyczna uderzenia, wzmocniona przez wybuch przenoszonej głowicy konwencjonalnej, doprowadziła do przepołowienia kadłuba jednostki nieujawnionej klasy.

Było to jednocześnie 34. próbne odpalenie pocisku w historii całego programu. Do wcześniejszego doszło m.in. w październiku 2012 (Udany test BrahMosa, 2009-03-29). Brahmos znajduje się już w wyposażeniu dwóch rodzajów indyjskich sił zbrojnych: marynarki wojennej i wojsk lądowych. W najbliższym czasie ma dojść do integracji pocisków z myśliwcami Su-30MKI (Indie kupią Su-30MKI, 2012-09-28). W październiku 2012 indyjskie władze poinformowały o planach zakupu 200 pocisków w wersji lotniczej (80 mld rupii na Inwary i BrahMosy, 2012-10-19). Ich łączny koszt szacowany jest na 60 mld rupii, a więc około 1 mld USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.