Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

49 mln USD dotacji dla producentów broni

Przemysł zbrojeniowy, 10 stycznia 2013

W ciągu ostatnich 5 lat producenci broni strzeleckiej w USA otrzymali wsparcie w wysokości 49 mln USD. Głównie w postaci ulg podatkowych.

Rewolwery Smith & Wesson  na wystawie z okazji konwencji National Rifle Association of America's (NRA) w Kentucky Exposition Center w Louisville / Zdjęcie: Tim Basinger

Agencja Bloomberg podliczyła dotacje i inne formy wsparcia dla producentów broni strzeleckiej, o których informacje dostępne są w jawnych źródłach. Okazało się, że w ciągu 5 lat było to co najmniej 49 mln USD. Dwoma głównymi beneficjentami dotacji były Olin Corp. z Clayton w Missouri – producent amunicji marki Winchester oraz oddział Freedom Group Inc. z Madison w Karolinie Północnej – wytwarzający broń pod marką Bushmaster (takiego karabinka użył zabójca ponad 20 nauczycieli i dzieci z Sandy Hook Elementary School w Newtown). Ulgi podatkowe przyznawały władze stanów Arkansas, Arizony, Florydy, Kentucky, Maine, Massachusetts, Mississippi, New Hampshire i New York. Chciały w ten sposób ochronić 2800 miejsc pracy i przyczynić się do powstania 500 kolejnych.

W Mississippi tylko Olin otrzymał 31 mln USD subsydiów w zamian za zgodę na przeniesienie produkcji z Illinois. Przedsiębiorstwo buduje w Oxford wytwórnię amunicji Winchester. Ma tam znaleźć zatrudnienie tysiąc ludzi. Z kolei Smith & Wesson Holding Corp. (SWHC) z Springfield w Massachusetts w kwietniu 2011 uzyskał przynajmniej 6.5 mln USD w postaci ulg podatkowych.

Sytuacja producentów broni strzeleckiej stała się przedmiotem ostrych dyskusji w USA po kolejnych przypadkach masakr z jej użyciem. Prezydent Barack Obama obiecał wówczas zaostrzenie przepisów dotyczących zakupów pistoletów i karabinów przez osoby prywatne. Na razie nie przełożyło się na jednak na żadne konkrety.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.