Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjczycy zamówili SLD 500

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 stycznia 2013

W ramach doposażenia brytyjskiego kontyngentu w Afganistanie, brytyjski resort obrony kupił nieujawnioną liczbę laserowych systemów wykrywania soczewek systemów optoelektronicznych i lunet karabinów snajperskich, SLD 500 francuskiej Cilas.

SLD 500, po lewej panel sterowania i zestaw baterii, po prawej ruchoma głowica rozpoznawcza. Podstawowym zadaniem zestawu jest ochrona celów stacjonarnych. Możliwe jest jednak jego montowanie na pojazdach i sprawne działanie (choć z mniejszą dokładnością) nawet w czasie jazdy / Zdjęcie: Cilas

Francuska Cilas specjalizuje się w produkcji laserowych dalmierzy i laserowych podświetlaczy celów. Te ostatnie są m.in. montowane na francuskich śmigłowcach uderzeniowych Eurocopter Tiger.

Zebrane doświadczenia pozwoliły na stworzenie serii urządzeń do wykrywania obiektywów. Najnowszy w ofercie, SLD 500 emituje szerokopasmową i niskoenergentyczna wiązkę laserową. Dzięki ruchomej głowicy wiązka kierowana jest w nakazanym kierunku, zwykle omiatając określony sektor, choć teoretycznie możliwa jest obserwacja dookólna.

Sprzężona z laserem dzienna kamera o wysokiej czułości jest w stanie wykryć wzrost natężenia odbijanego światła, w charakterystyczny sposób dla soczewek stosowanych w lunetach karabinów wyborowych i obserwacyjno-celowniczych urządzeniach optoelektronicznych. W efekcie na ekranie operatora ukazuje się – na obrazie kamery obserwacyjnej – przybliżony punkt wykrytego odbicia. Dodatkowo pozycja ta jest sygnalizowana podobnie jak w radarach: na obrysie koła wskazywany jest azymut, wysokość i odległość celu. Ta ostatnia wartość uzyskiwana jest za pomocą kolejnego urządzenia głowicy, dalmierza laserowego. Przedstawiciele Cilas reklamują SLD 500 jako wyposażenie dla policji, służb ochrony i wojska.

Brytyjski resort obrony poinformował pod koniec grudnia 2012 o zakupie za 5 mln GBP urządzeń do wykrywania soczewek karabinów snajperskich, z przeznaczeniem dla kontyngentu w Afganistanie. Ujawnił, że stosowną umowę podpisano 26 listopada. Według ostatniego oświadczenia przedstawicieli francuskiej Cilas, to właśnie ta spółka wygrała brytyjski przetarg, pokonując 3 innych konkurentów, a dostawy pierwszych urządzeń powinny zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dni.

Przedstawiciele producenta utrzymują, że udało im się sprzedać SLD 500 do kilku krajów. Do tej pory zestawu nie zakupiły jednak francuskie siły zbrojne. Kontyngenty sił ISAF w Afganistanie z reguły wykorzystują urządzenia akustyczne do wykrywania kierunku i odległości, skąd oddano strzał. Zestawy laserowe mogą, przynajmniej teoretycznie, pozwalać na reakcję jeszcze przed atakiem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.