Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjska broń dla Bangladeszu

Strategia i polityka, 14 stycznia 2013

Rosja udzieli Bangladeszowi kredytu w wysokości 1,5 mld USD na zakup broni i sprzętu wojskowego oraz na opracowanie programu budowy elektrowni atomowej.

Wojska lotnicze Bangladeszu posiadają samoloty myśliwskie MiG-29, F-7BG/MB (chińskie odmiany MiG-21), uzbrojone L-39 (na zdjęciu na pierwszym planie) i chińskie szturmowe A-5 (na drugim planie) - razem ok. 70 samolotów bojowych. Ich dopełnieniem są transportowe C-130B i An-32, śmigłowce Mi-17/171 i Bell-212 oraz najnowsze Eurocoptery AS365 N3+ Dauphin / Zdjęcie: BAF

Według informacji z obu krajów, podczas rozpoczynającej się dziś w Rosji trzydniowej wizyty delegacji rządowej Bangladeszu – z panią premier Sheikh Hasina na czele – dojdzie do podpisania wielu umów na dostawy sprzętu wojskowego i realizację projektu budowy pierwszej elektrowni atomowej w Bangladeszu.

Szefowa resortu spraw zagranicznych, Dipu Moni poinformowała, że Bangladesz otrzyma kredyt o wartości 500 mln USD na wsparcie programu budowy w Ruppur elektrowni atomowej z dwoma reaktorami, każdy o mocy 1 tys. MW.

Drugi kredyt, w wysokości 1 mld USD, ma zostać przeznaczony na zakup sprzętu wojskowego. Minister nie sprecyzowała, o jaki dokładnie sprzęt chodzi. W miejscowej prasie pojawiły się informacje, że mają to być samoloty bojowe, śmigłowce, broń pancerna i radiolokatory.

W listopadzie 2012 podczas wystawy China Airshow 2012 przedstawiciel Rosoboroneksportu, Siergiej Korniew informował, że dowódca wojsk lotniczych Bangladeszu był zainteresowany zakupem samolotów szkolno-bojowych Jak-130 i myśliwców Su-27. Później sprecyzował, że Bangladesz może uzyskać kredyt na kupno 12 Jak-130 i 12 Su-27. O ile wiem, zatwierdzono uzyskanie kredytu. W jego ramach Bangladesz będzie mógł wybrać ilość i wyposażenie samolotów. Rozmowy trwają, ale na razie nie podpisano żadnych dokumentów, mówił wtedy Korniew.

Wszystkie umowy mają być parafowane jutro, w zależności od tego, czy prezydent Władimir Putin i premier Sheikh Hasina porozumieją się co do wielkości oprocentowania kredytu. Podczas negocjacji strona rosyjska żądała 4% wobec 3% proponowanych przez przedstawicieli Bangladeszu. Spornym jest również termin jego spłaty. Dhaka chce terminu 18-letniego, Moskwa nalega na 10-letni. Znamienną jest dzisiejsza wypowiedz minister spraw zagranicznych Bangladeszu, które z jednej strony dała do zrozumienia, że istnieje alternatywa w postaci dostaw chińskich, z drugiej zaś – możliwość zwiększenia zamówienia w Rosji do 1,85 mld USD.

W listopadzie 2012 wojska lądowe Bangladeszu informowały o przyjęciu do służby 2 śmigłowców Eurocopter AS365 N3+ Dauphin (AS365 N3+ Dauphin w Bangladeszu, 2012-11-30). To jeden z nielicznych przykładów kupowania nowoczesnego, ale i drogiego sprzętu z Zachodu. Ze względu na bardzo niski dochód narodowy (porównywalny z dochodem państw Czarnej Afryki), Bangladesz nabywa z reguły tańsze uzbrojenie, głównie za chińskie lub rosyjskie kredyty celowe.

W ostatnich latach wojska lotnicze Bangladeszu podpisały np. z Rosoboronoexportem umowę o dostawach m.in. 8 myśliwców MiG-29SMT, kilkudziesięciu transporterów opancerzonych BTR-80 i trzech śmigłowców Mi-171. Natomiast np. w 2011 Bangladesz kupił w ChRL 44 czołgi MBT 2000.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.