Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniej Rafale dla Indii?

Lotnictwo wojskowe, 17 stycznia 2013

Według doniesień francuskiej AFP, Indie chcą nieco zmniejszyć opcję do umowy na zakup 126 myśliwców wielozadaniowych Rafale. Rok temu New Delhi deklarowało wolę pozyskania dodatkowych 74, obecnie mówi się o 63 egz.

O zakupie przez Indie myśliwców wielozadaniowych Rafale stało się w ostatnim czasie głośno, głównie za sprawą opóźnienia ich zakupu ze względu na sytuację budżetową Indii i nieprzygotowanie przemysłu do rozpoczęcia montażu nowoczesnych samolotów proweniencji zachodniej / Zdjęcie: Dassault Aviation

Agencja informacyjna powołuje się na wypowiedź ministra spraw zagranicznych Indii, Salmana Khurshida w czasie jego zeszłotygodniowej wizyty we Francji. Zakup opcjonalnych maszyn miałby zostać zrealizowany w ramach oddzielnego porozumienia. Jego potencjalna wartość szacowana jest na około 6 mld USD.

Trzeba jednak przypomnieć, że w styczniu ub.r., kiedy komisja przetargowa dokonała wyboru Rafale, indyjskie wojska lotnicze deklarowały, że chcą zawrzeć w przyszłym kontrakcie opcję, zwiększającą liczbę kupowanych myśliwców ze 126 do 200, w przypadku opóźnień w realizacji rodzimego programu myśliwca HAL Tejas (Indie wybrały Rafale, 2012-01-31).

Zmniejszenie liczby planowanych do nabycia dodatkowych Rafale wiąże się prawdopodobnie ze spowolnieniem tempa rozwoju indyjskiej gospodarki. Z tego powodu rząd został zmuszony do zmniejszenia budżetu obronnego na 2013 o ponad 2 mld USD, co już przełożyło się na opóźnienie podpisania zasadniczej umowy o zakupie francuskich myśliwców (Oficjalnie o opóźnieniu kupna Rafale, 2013-01-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.