Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny termin dla INS Arihant

Marynarka wojenna, 25 stycznia 2013

Testy morskie atomowego okrętu podwodnego INS Arihant mają rozpocząć się w nadchodzących tygodniach. Jeżeli uda się je zrealizować zgodnie z planem, jednostka wejdzie do służby pod koniec bieżącego roku.

INS Arihant jest opracowywany przez Hindustan Shipyard Limited (HSL). Okręty budowane są w oparciu o projekt konstrukcyjny Advanced Technology Vessel (ATV). Pierwsze prace nad nową platformą rozpoczęły się jeszcze w latach 1990. Mają stanowić uzupełnienie indyjskiej triady nuklearnej / Zdjęcie: Indian Defence Board

Według dostępnych informacji, morskie testy INS Arihant miałyby rozpocząć się w przeciągu najbliższych 4-8 tygodni. Nie jest jednak pewnym, czy do tego dojdzie – w przeszłości kilkukrotnie zapowiadano rozpoczęcie finalnego etapu prób okrętu. Pierwotnie miały się one zacząć jeszcze w 2011. Później informowano o drugiej połowie 2012 (INS Arihant na testach, 2012-08-08).

Powodem opóźnień były problemy techniczne, w tym uzyskanie pełnej mocy 83-megawatowego reaktora wodnego ciśnieniowego (PWR), dzięki któremu okręt będzie w stanie rozwijać prędkość do 24 w. Jednak według przedstawicieli indyjskiej marynarki wojennej, testy siłowni są już na ukończeniu.

W ramach programu Arihant ma powstać co najmniej 5 okrętów tego typu (niektóre źródła podają liczbę 4). Najbardziej zaawansowany z nich – poza INS Arihant – to przyszły Aridhaman. Ma on zostać poddany testom morskim nie wcześniej niż w 2015. Władze wojskowe w New Delhi chcą, by wszystkie jednostki nowego typu weszły do służby do końca bieżącej dekady.

Jednocześnie trwa szkolenie przyszłych załóg Arihantów. Do tego celu jest wykorzystywana inna jednostka o napędzie atomowym, INS Chakra, czyli wypożyczona od Rosjan ex-Nerpa, projektu 971U (Indie przejęły Nerpę, 2012-01-24, INS Chakra w służbie, 2012-04-04). Na ukończeniu ma też być projekt Varsha, zakładający budowę nowej bazy morskiej przeznaczonej do bazowania Arihantów. Konstrukcja powstaje na wschodnim wybrzeżu Indii w odległości ok. 200 km od miasta Visakhapatnam, gdzie mieści się kwatera główna wschodniego dowództwa indyjskiej marynarki wojennej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.