Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny termin dla INS Arihant

Marynarka wojenna, 25 stycznia 2013

Testy morskie atomowego okrętu podwodnego INS Arihant mają rozpocząć się w nadchodzących tygodniach. Jeżeli uda się je zrealizować zgodnie z planem, jednostka wejdzie do służby pod koniec bieżącego roku.

INS Arihant jest opracowywany przez Hindustan Shipyard Limited (HSL). Okręty budowane są w oparciu o projekt konstrukcyjny Advanced Technology Vessel (ATV). Pierwsze prace nad nową platformą rozpoczęły się jeszcze w latach 1990. Mają stanowić uzupełnienie indyjskiej triady nuklearnej / Zdjęcie: Indian Defence Board

Według dostępnych informacji, morskie testy INS Arihant miałyby rozpocząć się w przeciągu najbliższych 4-8 tygodni. Nie jest jednak pewnym, czy do tego dojdzie – w przeszłości kilkukrotnie zapowiadano rozpoczęcie finalnego etapu prób okrętu. Pierwotnie miały się one zacząć jeszcze w 2011. Później informowano o drugiej połowie 2012 (INS Arihant na testach, 2012-08-08).

Powodem opóźnień były problemy techniczne, w tym uzyskanie pełnej mocy 83-megawatowego reaktora wodnego ciśnieniowego (PWR), dzięki któremu okręt będzie w stanie rozwijać prędkość do 24 w. Jednak według przedstawicieli indyjskiej marynarki wojennej, testy siłowni są już na ukończeniu.

W ramach programu Arihant ma powstać co najmniej 5 okrętów tego typu (niektóre źródła podają liczbę 4). Najbardziej zaawansowany z nich – poza INS Arihant – to przyszły Aridhaman. Ma on zostać poddany testom morskim nie wcześniej niż w 2015. Władze wojskowe w New Delhi chcą, by wszystkie jednostki nowego typu weszły do służby do końca bieżącej dekady.

Jednocześnie trwa szkolenie przyszłych załóg Arihantów. Do tego celu jest wykorzystywana inna jednostka o napędzie atomowym, INS Chakra, czyli wypożyczona od Rosjan ex-Nerpa, projektu 971U (Indie przejęły Nerpę, 2012-01-24, INS Chakra w służbie, 2012-04-04). Na ukończeniu ma też być projekt Varsha, zakładający budowę nowej bazy morskiej przeznaczonej do bazowania Arihantów. Konstrukcja powstaje na wschodnim wybrzeżu Indii w odległości ok. 200 km od miasta Visakhapatnam, gdzie mieści się kwatera główna wschodniego dowództwa indyjskiej marynarki wojennej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.