Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nie dla eksportu do Arabii Saudyjskiej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 stycznia 2013

Władze Szwajcarii zakazały eksportu do Arabii Saudyjskiej części do pistoletów produkcji KRISS Group. Powodem są naruszenia praw człowieka w królestwie.

Pistolety Sphinx, produkowane przez szwajcarską KRISS Group, miały trafić do Arabii Saudyjskiej poprzez Stany Zjednoczone, gdzie są montowane z dostarczonych części. Broń była przeznaczona dla gwardii królewskiej. Zakaz eksportu wydała Rada Federalna (Bundesrat). Szwajcarski producent twierdzi jednak, że jego części stanowiłyby mniej niż połowę wartości kontraktu, więc transakcja byłaby zgodna z prawem federacji.

Według telewizji SRF, wartość kwestionowanej partii dostaw KRISS Group miała wynieść 436 tys. franków szwajcarskich. Łącznie kontrakty z Arabią Saudyjską mają jednak wartość 45 mln franków (ok. 48 mln USD) i udział szwajcarskiego koncernu jest znacznie większy. Zamówienie dotyczy 43 tysięcy pistoletów Sphinx.

W 2012 Szwajcaria wstrzymała eksport uzbrojenia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Stało się to po ujawnieniu, że szwajcarskie granaty, kupione przez ZEA, trafiły do rąk rebeliantów syryjskich (Szwajcarskie granaty w Syrii, 2012-07-06). Także Arabia Saudyjska była oskarżana o transfer broni do Syrii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.