Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sokół W-3WA VIP po oblocie

Lotnictwo wojskowe, 28 stycznia 2013

Piloci Sił Powietrznych RP zakończyli oblot pierwszego z pięciu nowych śmigłowców Sokół W-3WA w wersji VIP, zamówionych w zakładach PZL-Świdnik dla 1 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Obloty w zakładach PZL Świdnik prowadzili piloci doświadczalni, od prawej podpułkownicy Andrzej Sitarz z dowództwa SP RP, Stanisław Kondrat z 1 BLTr oraz inż. pokładowy kpt. Paweł Pizoń z 43 Rejonowego Przedstawicielstwa Wojskowego

Zakończenie oblotów śmigłowca o numerze 1014 rozpoczyna etap przekazania go do służby w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego (1BLTr) w Warszawie, gdzie będzie wykorzystywany do przewozu najważniejszych osób w państwie. Wszystkie zamówione śmigłowce, po pozytywnych testach i wpisie do rejestru wojskowych statków powietrznych, powinny jeszcze jesienią br. wejść do służby w 1 BLTr. Jednostka wykorzystuje już pięć maszyn w tej konfiguracji. Po dostawie wszystkich Sokołów, transport VIP będzie się odbywał wyłącznie w oparciu o te wiropłaty. Wykorzystywane obecnie w tym celu Mi-8 (5 egz.) zostaną przekazane do służby w wojskach lądowych.

Sokół W-3WA VIP otrzymał luksusowe wyposażenie wnętrza, zaprojektowane i dostarczone przez brytyjską McCarthy Interiors, a także klimatyzację i  łączność komórkową / Zdjęcie: SP RP

W ocenie pilotów oblatywaczy nowa maszyna w porównaniu z dotychczas eksploatowanymi na Okęciu Sokołami jest bardziej wyciszona, a ze względu na większe wytłumienie drgań – łatwiejsza w pilotażu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa lotów silniki Sokołów otrzymają elektroniczny system sterowania i monitoringu (FADEC).

W grudniu 2011 MON zawarło z WSK PZL-Świdnik umowę na dostarczenie SP RP – 4 śmigłowców PZL W-3PL Głuszec, 5 dyspozycyjnych W-3VIP i modernizację 10 innych śmigłowców, w tym Mi-2 (Seryjne Głuszce, luksusowe Sokoły, 2012-01-17).Wartość kontraktu wyceniono na 380 mln zł.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.