Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Husky dla Hiszpanii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 29 stycznia 2013

Niitek poinformowała o zamówieniu przez hiszpańskie wojska lądowe pojazdów saperskich Husky z georadarem systemu HMDS (Husky Mounted Detection Systems).

Produkowane przez Critical Solutions International (CSI) wozy Husky występują w odmianie jedno- i dwuosobowej (Husky 2G). To właśnie na tą drugą wersję zdecydowali się Hiszpanie / Zdjęcie: CSI

Zamówienie dotyczy 6 Husky wyposażonych w system HMDS z georadarem rodziny Visor (2500 lub 3200). Jego wartość szacowana jest na 20 mln USD, z czego sam Niitek – dostawca radaru – otrzyma niespełna 5 mln USD. Dostawy mają zostać zrealizowane w najbliższych miesiącach. Wozy zostaną wysłane do Afganistanu w ramach wzmocnienia hiszpańskiego kontyngentu liczącego obecnie ok. 1600 żołnierzy. Porozumienie zakłada też zapewnienie pakietu części zamiennych i usług szkoleniowych.

W ub.r. na podobne rozwiązanie zdecydowały się Turcja (Turcja kupiła Husky, 2012-08-21) i Australia (Australia kupuje Husky, 2012-10-24). Pierwsze z tych państw pozyskało pojazdy saperskie ze względu na prowadzone operacje przeciwpartyzanckie w tureckim Kurdystanie (Niespokojny Kurdystan, 2011-08-17). Canberra z kolei – podobnie jak Madryt – przeznaczyła je dla wojsk stacjonujących w Afganistanie (Najdalszy strzał w Afganistanie, 2012-11-08).

Husky to zamerykanizowana wersja południowoafrykańskiego minoodpornego pojazdu saperskiego Meerkat/Husky. Jest on wyposażony jest w system HMDS z trzy- lub czteropanelowym georadarem. System posiada możliwość dokładnego oznaczania na cyfrowych mapach wykrytych ładunków, m.in. przy wykorzystaniu GPS i przekazywaniu tych informacji w trybie niejawnym, przy pomocy modułów kryptograficznych SAASM. Do tej pory największymi użytkownikami pojazdów Husky HMDS są USA i Kanada, które łącznie zamówiły ok. 250 egz.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.