Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjski bbsl ujawniony?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 lutego 2013

Podczas wizyty w Tatarstanie ministra obrony FR Siergieja Szojgu pokazano makietę nowego rosyjskiego samolotu bezzałogowego dalekiego zasięgu. To prawdopodobnie Altius-M projektowany przez OKB Sokol i Tranzas.

Zdjęcie nowego bsl zamieszczone na oficjalnej stronie Republiki Tatarstan. Po krótkim czasie zostało z niej usunięte / Zdjęcie: Marat Husajnow – praw.tatarstan

Informacje o podpisaniu przez MO FR kontraktów na prace rozwojowe nad nowymi samolotami bezzałogowymi podano blisko rok temu (Wymagania na rosyjski bbsl, 2012-04-02). Ich systemy pokładowe, w tym sterowania i nawigacji, projektuje Tranzas z St. Petersburga, a płatowiec i wyposażenie naziemne OKB Sokoł z Kazania. Resort obrony zamówił za ok. 3 mld rubli projekty wstępne bsl dwóch klas – rozpoznawczego i uderzeniowego. Pierwszy – o roboczej nazwie Inochodiec, ma ważyć ok. tony, drugi – Altius, ok. 5 t. I właśnie prawdopodobnie makietę tego drugiego zaprezentowano ministrowi Szojgu w czasie jego wizyty w Republice Tatarstan 5 lutego br.

Ze zdjęcia wynika, że Altius-M to dwusilnikowy górnopłat z usterzeniem motylkowym. Jego napęd stanowią silniki turbośmigłowe. Skrzydła bsl mają bardzo duże wydłużenie, zapewniając znaczną doskonałość, a tym samym możliwość uzyskania dużego zasięgu i długotrwałości lotu. Masa Altiusa-M ma nie przekraczać 5 ton. Bezzałogowiec ma przenosić nie tylko wyposażenie rozpoznawcze, ale i uzbrojenie.

Komputerowe wyobrażenie Altius-M na stronie OKB Sokoł / Rysunek: OKB Sokoł

W latach 2011-2012 EMZ im. Misiszczewa uzyskały kontrakt na przebudowanie samolotu M-17RM na latające laboratorium do badań systemów sterowania perspektywicznych bsl. Miał to być nie tylko Altius-M, ale też Inochodiec oraz Ochotnik-B. Na prace projektowe nad Altiusem-M OKB Sokoł otrzymało miliard rubli (33 mln USD). Oblot prototypu jest planowany na 2014, a testy w locie na 2015.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.