Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

447 straconych bsl

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, 15 lutego 2013

Brytyjski resort obrony ujawnił, że od 2007 utracił z różnych przyczyn w Iraku i Afganistanie 447 bezzałogowców. Zdecydowana większość z nich to mini-bsl Desert Hawk 3.

Najczęściej tracony przez Brytyjczyków bsl, Lockheed Martin Desert Hawk 3. Samolot o masie ok. 4,5 kg może pozostawać w powietrzu przez 90 minut, dostarczając obraz video na dystansach do 15 km od stanowiska operatora / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Do danych ministerstwa obrony dotarł The Guardian, wskazując, że wśród utraconych samolotów aż 412 to małe Desert Hawk 3. Kolejne 25 egz. to: mikro bsl Prox Dynamics Black Hornet i mini-pionowzloty Honeywell Tarantula Hawk. Brytyjczycy musieli też spisać ze stanu jednego uzbrojonego General Atomics MQ-9 Reaper oraz 9 rozpoznawczych samolotów rodziny Hermes 450.

Zdecydowana większość samolotów została utracona w Afganistanie. Dotyczy to np. 8 z 9 Hermesów. Powodem są przede wszystkim usterki techniczne oraz błędy operatorów (Wyższe wymagania dla operatorów bsl, 2012-12-18). Mniejsze straty w Iraku wynikały z niższego nasycenia wojsk bezzałogowcami oraz o wiele bardziej sprzyjającego, z reguły płaskiego terenu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.