Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kanadyjska kolekcja w Muzeum AK

Wojska lądowe, 15 lutego 2013

14 lutego, w rocznicę powstania Armii Krajowej, w krakowskim Muzeum AK otwarto stałą wystawę Kanadyjska kolekcja broni dra Stanisława Wcisło liczącą blisko 250 konstrukcji strzeleckich, jak też kilkadziesiąt bagnetów.

14 lutego, w 71. rocznicę przemianowania rozkazem gen. Sikorskiego Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w krakowskim Muzeum AK (położonym nieopodal dworca PKP) otwarta została w pełnej krasie stała wystawa Kanadyjska kolekcja broni dra Stanisława Wcisło

Urodzony w podkrakowskiej wsi Bieżanów (od 1941 jedna z dzielnic Krakowa) Stanisław Wcisło (1917-2006) ps. Junak/Grom służył podczas II wojny światowej w kompanii Łan II Batalionu Mrówka 12 pułku piechoty. Jednym z zadań partyzanta było pozyskiwanie broni strzeleckiej dla macierzystego oddziału, wchodzącego w skład Podobwodu Wieliczka Obwodu Kraków. Dzięki staraniom jego i jego towarzyszy broni kompania Łan była najlepiej wyposażonym w broń maszynową pododdziałem 12 pp AK. W chwili rozwiązania Armii Krajowej w styczniu 1945 Wcisło ukrył uzbrojenie kompanii w domu rodzinnym w Krakowie.

Uroczyste otwarcie wystawy, w którym brali udział nie tylko weterani i licznie zaproszeni goście, ale także żołnierze 2. Korpusu Zmechanizowanego i przedstawiciele Wojsk Specjalnych (komandosi z JW Nil)

Po wojnie, w 1947 na skutek represji dotykających byłych bojowników AK Stanisław Wcisło uciekł z Polski i na początku lat 1950. osiadł w Kanadzie. Podobnie, jak miało to miejsce w partyzantce, również w cywilnym życiu radcy w kanadyjskim Ministerstwie Sprawiedliwości, nadal kolekcjonował broń strzelecką. Po odzyskaniu przez kraj suwerenności, po ponad pół wieku od chwili ukrycia w 1997 były partyzant ujawnił skład uzbrojenia. Przekazał również swojemu rodzinnemu państwo swoją kolekcję broni.

Dawni partyzanci z AK i weterani mogli zapoznać się z bronią, której nierzadko używali podczas walki zbrojnej w czasie II wojny światowej. Przekazana muzeum kolekcja liczy 193 sztuki broni długiej, 49 modeli broni krótkiej oraz bagnety, hełmy i inne elementy wyposażenia

Kanadyjska kolekcja liczy 193 karabiny i karabinki oraz 49 pistoletów i rewolwerów. Najstarsze powstały w latach 1870., część pochodzi z czasów I i II wojny światowej, zaś najmłodsze modele zostały zakupione w latach 1970. Niemal wszystkie przekazane Muzeum AK konstrukcje są w stanie strzelać, na szczęście – choć pojawiały się takie pomysły – nie zniszczono ich, zamieniając w atrapy, jak to bywało z zabytkową bronią gromadzoną przez rodzime placówki muzealne przez długie lata. Stan zachowanej broni jest różny, od konstrukcji niemal nowych po takie, na których czas silnie odcisnął swoje piętno. Na lufach, łożach czy zamkach znalazły się ślady intensywnego używania broni, dotyczy to szczególnie modeli wojskowych.

Wraz z wystawą otwarta została wirtualna strzelnica, na których zwiedzający mają szansę za pomocą pełnowymiarowych modeli 7,92-mm karabinów przeciwpancernych wz. 1935 spróbować podjąć walkę z atakującymi stanowisko strzeleckie czołgami Panzerkampfwagen 38(t) i – na drugim ze stanowisk – radzieckimi T-28 / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Na wystawie uszeregowano broń według systemów działania w przypadku Mannlichera i Mannlichera-Carcano, jak też Mosina (w tym produkcji fińskiej)  lub państw-użytkowników, jak to ma miejsce z karabinami i karabinkami Mausera. Do rzadko spotykanych w Polsce konstrukcji należą powtarzalne M1903 Springfield, Ross M1905 Mk II, czy amerykański Enfield – M1917. Dwie gabloty zajmuje bardziej współczesna broń samopowtarzalna i automatyczna m.in. M1 Carbine, M1 Garand, M1941 Johnson, Ljungman m/42, Hakim, MAS 49, SAFN 49, HK 43, AR-10, czy AR-15. Z broni krótkiej można znaleźć m.in. VIS-a, P 08, P 38, czeskie CZ i belgijskie FN, jak też pistolety hiszpańskie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.