Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbił się indyjski Su-30MKI

Lotnictwo wojskowe, 20 lutego 2013

Wczoraj w godzinach wieczornych rozbił się indyjski myśliwiec Su-30MKI. Maszyna wykonywała lot szkoleniowy na terenie poligonu Pokhran w Radżastanie na północnym zachodzie kraju. Piloci zdołali się katapultować. Jeden z nich jest ranny.

Program wprowadzania Su-30MKI (na zdjęciu SB 026) do służby w indyjskich wojskach lotniczych jest ciągle realizowany. Docelowo Indie chcą dysponować ponad 270 maszynami tego typu, tworzącymi 17 eskadr myśliwskich. Większość z nich została lub zostanie rozmieszczona pod granicami z ChRL i Pakistanem / Zdjęcie: MO Indii

Do zdarzenia doszło wczoraj ok. 19:20 czasu miejscowego. Załoga myśliwca realizowała nocne strzelanie nad poligonem Pokhran, w ramach przygotowań przed rozpoczynającymi się 22 lutego w Radżastanie ćwiczeniami wojskowymi Iron Fist. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn piloci, J.P.S. Chauhan i A.R. Tamta, musieli się katapultować. Przynajmniej jeden z nich odniósł poważne obrażenia, jednak jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Samolot spadł w niezamieszkałym terenie – nie ma doniesień o poszkodowanych lub stratach majątkowych na ziemi.

Pierwsze indyjskie Su-30MKI weszły do służby w 2002. Według danych ze stycznia br., wyprodukowano ich ok. 160 egz. 4 z nich zostały utracone w wyniku wypadków. Do pierwszych dwóch doszło w 2009. Raz zawiódł system sterowania fly-by-wire (załoga poniosła śmierć), w drugim przypadku do silników wpadły prawdopodobnie ptaki. W grudniu 2011 spadł kolejny Su-30MKI. Pierwsze doniesienia wskazywały ponownie na usterkę systemu sterowania.

Suchoje są jednymi z najbardziej niezawodnych samolotów indyjskiego lotnictwa wojskowego. Co roku dochodzi w nich do kilkunastu katastrof i wypadków, głównie z udziałem starych myśliwców MiG-21 (Jak na wojnie..., 2012-03-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.