Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IDEX: Kontrakt na CAR 816

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 lutego 2013

Caracal International ujawnił na IDEX rodzinę 5,56-mm karabinków CAR 816 opartą na M4. Jednocześnie poinformowano, że 15 tys. tych konstrukcji zostało zamówionych przez formacje mundurowe ZEA.

Na IDEX 2013 zadebiutował CAR816 – nowy, tłokowy klon amerykańskiego karabinka M4 z ZEA. Broń rozwijana jest przez Caracal International w pierwszej kolejności na rynek lokalny, później ma trafić na eksport / Zdjęcie: Caracal

Caracal International to założony w 2002 producent broni strzeleckiej z Zjednoczonych Emiratów Arabskich (obecnie część Tawazun Holding), który rozpoczął budowanie swojej rynkowej pozycji od stworzenia 9-mm pistoletu samopowtarzalnego Caracal F/C/SC z polimerowym szkieletem (Prezentacja Caracala, 2012-09-30). Broń ta oficjalnie zadebiutowała na wystawie IDEX w 2007. Rok temu producent ujawnił samopowtarzalny karabinek do amunicji pistoletowej Caracal CC10, który swoją międzynarodową premierę miał na tegorocznym SHOT Show.

Obecnie po raz pierwszy pokazano rodzinę broni strzeleckiej bazującej na rozwiązaniach konstrukcyjnych amerykańskiego karabinka M4. CAR 816 odchodzi jednak od typowego Stonerowskiego układu z długą, cienką rurką gazową i suwadłem-tłokiem, wewnątrz którego następowało rozprężanie gazów, na rzecz systemu z bardziej typowym krótkim ruchem tłoka gazowego i połączonego z nim popychacza oddziałującego na górą część suwadła. To rozwiązanie zostało szczególnie rozpropagowane od 2004 przez H&K w opracowanej na zlecenie amerykańskich sił specjalnych rodzinie karabinków automatycznych HK416D.

5,56-mm karabinek CAR816 oferowany jest z trzema długościami kutych na zimno luf: 254 mm (na zdjęciu z prawej), 368 mm i 406 mm (z lewej strony), z identycznymi łożami-zestawami szyn montażowych, w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i piaskowej

Karabinki CAR 816 oferowane są z kutymi na zimno lufami o chromowanym przewodzie w trzech długościach: 254 mm (10 cali), 368 mm (14,5 cala) i 406 mm (16 cali). Komora zamkowa i komora spustowa są ze stopów aluminium. Z tego samego materiału wykonano umieszczony w miejscu łoża zespół czterech szyn montażowych, identyczny dla wszystkich długości luf. Jest on bardzo podobny do rozwiązania z HK416D i niemal mocowany identycznie do komory zamkowej, dzięki czemu lufa ma pewne cechy samonośności. Na grzbiecie komory zamkowej umieszczono odcinek uniwersalnej szyny montażowej, łączący się z górą szyną łoża. Chwyt pistoletowy oraz tuleja urządzenia powrotnego mają uniwersalne mocowania, co pozwala na ich wymianę i zastąpienie dowolnym innym, standardowym modelem.

Jednocześnie z ujawnieniem nowej rodziny broni poinformowano o podpisaniu umowy na dostawy 15 tys. karabinków dla formacji mundurowych ZEA / Zdjęcie: Caracal

Broń oferowana w dwóch kolorach pokryć – czarnym i piaskowym, pozbawiona jest stałych, mechanicznych przyrządów celowniczych. Podstawowymi przyrządami są osadzane na szynie celowniki optyczne i optoelektroniczne. CAR 816 dostosowano w niewielkim stopniu do strzelców leworęcznych, umieszczając przełączniki rodzaju ognia po obu stronach komory spustowej. Karabinek zasilany z typowych magazynków od M16, na IDEX prezentowany był z 30-nabojowymi magazynkami z tworzywa sztucznego. Oferowany jest tylko z kolbami o regulowanej długości stopki.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.