Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe, brytyjskie śmigłowce SAR

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 kwietnia 2008

3 nowe śmigłowce AgustaWestland AW139, w wariancie poszukiwawczo-ratowniczym, rozpoczęły służbę w brytyjskiej, cywilnej służbie straży przybrzeżnej.

AW139 coraz powszechniej wykorzystywane są w wersji SAR. Działają one w tej roli, lub rozpoczną służbę w najbliższej przyszłości, także w Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Włoszech, Norwegii, Estonii i ZEA / Zdjęcie: AgustaWestland

Misje SAR na wodach przybrzeżnych Wielkiej Brytanii wykonują morskie śmigłowce należące do wojsk lotniczych, marynarki wojennej i służby cywilnej - Maritime and Coastguard Agency (MCA). Operują z 12 baz, co zapewnia krótki czas dolotu do miejsca wypadku.

Od pierwszych dni kwietnia służbę w MCA rozpoczęły 3 AW139. Działają z dwóch baz: Lee-on-the-Solent i Portland. Ich właścicielem jest CHC Helicopter Corporation, która zawarła z MCA umowę na wykorzystywanie maszyn do 2012.

Ten stosunkowo krótki okres wynika z faktu, że w ciągu najbliższych 10 lat zostaną wycofane wojskowe śmigłowce SAR, Sea Kingi. Londyn chce w związku z tym doprowadzić do unifikacji typów maszyn poszukiwawczo-ratowniczych. Jednak w grę nie wchodzi zakup, a działanie w ramach Prywatnej Inicjatywy Finansowej. Służby SAR będą płaciły za wykorzystywanie śmigłowców, ich właścicielem będzie spółka zewnętrzna. Ona także zadba o środki na zakup maszyn, ich serwisowanie, szkolenie, remontu i modernizacje. Decyzja w sprawie wyboru inwestora powinna być podjęta w 2012.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.