Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miliony za opóźnienia remontu

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 28 lutego 2013

Pentagon rozszerzył wcześniejsze zlecenie dla Huntington Ingalls Industries (HII) na przygotowanie programu wymiany paliwa jądrowego, remontu i modernizacji atomowego lotniskowca typu Nimitz, USS Abraham Lincoln (CVN 72).

USS Abraham Lincoln (CVN 72) na wodach Morza Arabskiego / Zdjęcie: US Navy

Departament Obrony USA zlecił HII kontynuowanie prac przygotowawczych przed przystąpieniem do Refueling and Complex Overhaul (RCOH), czyli remontu głównego, wymiany paliwa w reaktorach i częściowej modernizacji, głównie systemów zarządzania walką i łączności. Jest on realizowany w połowie okresu służby lotniskowców, czyli po upływie ok. 25 lat. Trwa 3-4 lata i kosztuje ok. 3 mld USD.

Etap przygotowań przed wykonaniem RCOH wymaga przeprowadzenia dokładnej inspekcji jednostki, , stworzenia projektu i pełnej dokumentacji technicznej, zgromadzenia odpowiednich podzespołów i materiałów oraz podpisania umów z kooperantami. Dlatego już kilka lat temu Pentagon zlecił HII przeprowadzenie tych prac, na mocy kontraktu o maksymalnej wartości 678 mln USD (Opóźnia się remont USS Abraham Lincoln, 2013-02-10).

Zgodnie z długofalowym terminarzem remontów lotniskowców US Navy, planowano, że RCOH dla USS Abraham Lincoln rozpocznie się w ostatnim kwartale roku budżetowego 2012 (który kończy się 1 marca 2013). Później sprecyzowano, że prace ruszą w lutym 2013. Niestety, odpowiednich decyzji nie podjęto do dzisiaj, co jest prawdopodobnie związane z ryzykiem wprowadzenia drastycznych redukcji wydatków federalnych, w tym Pentagonu (Amerykańska bieda, 2013-01-17).

Z tego powodu podjęto decyzję o przyznaniu HII dodatkowych 40,5 mln USD na kontynuowanie procesu przygotowań do RCOH, do kwietnia 2013 włącznie. W istocie jest to forma rekompensaty dla wykonawcy, który musiałby ponieść wysokie koszty związane z utrzymaniem w gotowości dużej części załogi stoczni Newport News (NNS), gdzie ma być wykonany remont, podwykonawców czy magazynowaniem zamówionych podzespołów i materiałów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.