Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Remont i modyfikacja Beryli

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 lutego 2013

4. Regionalna Baza Logistyczna we Wrocławiu zleciła Fabryce Broni w Radomiu naprawę połączoną z modyfikacją karabinków Beryl do wersji wz. 96C.

Powszechnie używany w Wojsku Polskim 5,56-mm karabinek automatyczny wz. 96A Beryl. Armia ma obecnie na stanie ok. 45 tys. tych konstrukcji strzeleckich / Zdjęcie: MON

Przetarg prowadzony był w trybie negocjacji z jednym wykonawcą. Fabryka Broni jest producentem broni, ma też prawa do jej remontu oraz modernizacji. Naprawie wraz z modyfikacją do wersji wz. 96C zostanie poddanych około 1525 karabinków automatycznych wz. 96A i wz. 96B, lecz nie mniej, niż 1,5 tys. egzemplarzy. Wartość usługi wyceniono na 5,4 mln zł, a termin jej wyznaczono na 15 października 2013. Pierwsze zmodernizowane karabinki wz. 96C pojawiły się w Wojsku Polskim w 2009, wówczas Łucznik otrzymał kontrakt na dostawy ponad 5 tys. nowych konstrukcji (5000 nowych Beryli dla WP, 2009-09-24). Pierwsze zmodyfikowane Beryle poleciały do Afganistanu w 2010 (Nowe Beryle do Afganistanu, 2010-02-26).

Dotychczasowe łoże i nakładka na rurę gazową, wykonane w wz. 96A z tworzyw sztucznych zostaną zastąpione przez zespół czterech, uniwersalnych szyn montażowych Picatinny (MIL-STD-1913) z aluminium, służących do mocowania dodatkowych akcesoriów. Składana na bok kolba karabinka wz. 96A będzie wymieniona na stałą, ale z regulowanym położeniem stopki. Umożliwi to lepsze dopasowanie broni do budowy anatomicznej strzelca.  

Zmodyfikowana wersja karabinka Beryl - wz. 96C używana jest od 2010 w PKW Afganistan. Do końca 2013 mają zostać przeprowadzane badania jeszcze głębiej zmodernizowanego karabinka, w którym pojawi się możliwość zasilania z magazynków od M16 czy zatrzymania suwadła w tylnym położeniu po wyczerpaniu się nabojów w magazynku / Zdjęcie: MON

Dotychczasowy chwyt pistoletowy rodem z rosyjskiego AKM, zmieniony zostanie na nowy, o ergonomicznym kształcie. W zmodernizowanym Berylu pojawi się też dodatkowy chwyt przedni, mocowany na dolnej szynie. To rozwiązanie, dzięki bardziej stabilnemu trzymaniu broni, pomaga w celnym strzelaniu.

W ramach modernizacji wymienione zostaną także manipulatory. Dotychczasowe skrzydełko bezpiecznika będzie zaopatrzone w dodatkową płytkę, uławiającą szybsze odbezpieczanie karabinka. Pojawi się powiększona dźwignia zatrzasku magazynka w kształcie odwróconej litery T. W starszych egzemplarzach wz. 96A jednoskrzydełkowy przełącznik rodzaju ognia zostanie zastąpiony bardziej ergonomicznym z dwoma skrzydełkami.

Wszystko to doprowadzi starsze Beryle do standardu wz. 96C. Nie jest to jednak koniec zmian, jakim może ulec polski karabinek. Do grudnia 2013 mają być przeprowadzone badania nowej, jeszcze bardziej ulepszonej wersji broni (SHOT Show: MSBS w Vegas, 2013-01-19). Zmodyfikowany Beryl ma mieć adapter do magazynków M16, zatrzask zespołu ruchomego w tylnym położeniu i kolbę składaną z możliwością regulacji jej długości. Prawdopodobnie wspornik z szyną zostanie zastąpiony szyną zintegrowaną z pokrywą komory zamkowej, ta ostatnia będzie odchylana na zawiasie, a nie demontowana, jak to miało miejsce w modelach pokazanych w 2010, za które Fabryka Broni otrzymała nagrodę Defendera na MSPO (Beryl wiecznie żywy, 2010-09-04). Zmieni się też zespół szyn montażowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.