Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze Gladiusy dla Bundeswehry

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 marca 2013

Rheinmetall poinformował wczoraj o formalnym przekazaniu pierwszych zestawów żołnierza przyszłości dla Bundeswehry. Wyposażenie, noszące nazwę Gladius, otrzymali żołnierze 10. Dywizji Pancernej.System Gladius umożliwia Bundeswehrze wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi żołnierzami, pojazdami i sieciami informacyjnymi na każdym szczeblu dowodzenia / Zdjęcie: Ralph Zwilling, Rheinmetall

Uroczystość miała miejsce 7 marca podczas międzynarodowych zawodów narciarskich w Rupholding w Górnej Bawarii, organizowanych przez jednostkę. Pierwszy zestaw został symbolicznie przekazany przez członka zarządu Rheinmetall Defence Bodo Garbego na ręce szefa sztabu wojsk lądowych Niemiec gen. broni Bruno Kasdorfa i prezesa federalnego biura ds. wyposażenia, technologii informacyjnych i wsparcia (BAAINBw) Haralda Steina.

Gladius, nazywany poprzednio Infanterist Der Zukunft – Erweitertes System (IdZ-ES, żołnierz przyszłości – wersja rozszerzona) został zamówiony przez Bundeswehrę w 2006. Pracami rozwojowymi zajął się koncern Rheinmetall (Oporządzenie IdZ-ES w nowej odsłonie, 2010-06-17). Sześć lat później Berlin zakupił pierwszą partię 30 zestawów – każdy z nich obejmuje wyposażenie 10-osobowej drużyny. Obecnie zapoznają się z nimi żołnierze, którzy w czerwcu br. wyjadą na misję do Afganistanu.

System IdZ-ES obejmuje całą gamę środków łączności głosowej i radiowej. Jest także zintegrowany z systemem kierowania i wymiany informacji FüInfoSys. W skład wyposażenia niemieckiego żołnierza przyszłości wchodzą m.in. komputer, czujniki, hełm z wyświetlaczem i radiostacją, urządzenia nawigacyjne, opancerzenie i oporządzenie.

Całkowicie cyfrowy modułowy system łączności pozwala na transmisje głosowe, danych i wideo. Zintegrowany z odbiornikiem GPS i mapą cyfrową wyświetlacz umożliwia odwzorowanie w czasie rzeczywistym sytuacji taktycznej, która jednocześnie jest nadzorowana przez dowódców na wszystkich szczeblach.

Dodatkowo komputer służący do kierowania, dowodzenia i łączności (IC4U) zapewnia wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi żołnierzami, pojazdami (np. wozami bojowym Puma, transporterami opancerzonymi Boxer, czy lekkimi pojazdami zwiadowczymi Wiesel i Bv/BvS) i sieciami informacyjnymi.

W styczniu br. Rheinmetall otrzymał kolejne zlecenie, na dostawę 60 zestawów, wartości 84 mln Euro. Dostawa zostanie zrealizowana w dwóch transzach – w połowie i pod koniec 2013. Wyposażenie trafi do rąk żołnierzy, którzy wejdą w skład dwóch kolejnych kontyngentów ISAF.

Gladius będzie kluczowym elementem wyposażenia żołnierzy niemieckich sił lądowych. W systemy zostaną wyposażeni niemieccy żołnierze piechoty zmechanizowanej, zabezpieczenia baz lotniczych oraz morskich jednostek specjalnych.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.