Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosjanie przejmą Adam Aircraft

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 10 kwietnia 2008

AAI Acquisitons Inc., amerykańska spółka rosyjskiej Industrial Investments, kupiła za 10 mln USD majątek po Adam Aircraft, która kilka tygodni temu ogłosiła bankructwo.

Dzisiaj sąd upadłościowy w stanie Kolorado zdecydował o losach majątku pozostałego po bankructwie Adam Aircraft Industries (AAI, zobacz: Koniec Adam Aircraft). Za 10 mln USD nowozarejestrowana spółka AAI Acquisitons Inc. przejmie część nieruchomości, istniejące prototypy turbośmigłowego A500 i odrzutowego A700 oraz wszystkie prawa do ich konstrukcji.

Nowym właścicielem są Rosjanie z Industrial Investments. Ta moskiewska spółka jest m.in. właścicielem przedsiębiorstwa przewozowego Dexter, świadczącego usługi lotnicze typu taxi. Rosjanie byli wcześniej zainteresowani zakupem większej liczby odrzutowych A700, które są przedstawicielem nowego segmentu, bardzo lekkich samolotów odrzutowych (VLJ, zobacz: Odrzutowiec z internetowej aukcji). Z powodu bankructwa transakcja nie mogła jednak dojść do skutku.

Nowy właściciel zamierza kontynuować działalność produkcyjną, jednak w ograniczonym zakresie. Potwierdził chęć zakończenia procesu certyfikacji A700 i wdrożenia go do produkcji. Na razie jednak w przedsiębiorstwie ma pracować ok. 100 osób, 8 razy mniej, niż poprzednio, zlikwidowane mają być również zakłady w Odgen i Pueblo. Działalność ma kontynuować jedynie zakład na Centennial Airport.

A700 cieszył się sporym zainteresowaniem. Według zapewnień poprzednich właścicieli, zebrano ok. 300 zamówień na ten samolot, a dostawy miały rozpocząć się w końcu 2008. Niestety, zabrakło środków na finansowanie okresu przygotowania produkcji i zakończenia procesu dopuszczenia do lotu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.