Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy TAM dla Argentyny

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 marca 2013

Wojska lądowe Argentyny odebrały pierwszy egzemplarz zmodernizowanego czołgu TAM (Tanque Argentino Mediano).Prezentowany na zdjęciu prototypowy TAM (2C) będzie służył do oceny wprowadzonych modyfikacji. Niewykluczone, że następne czołgi będą różniły się od niego / Zdjęcie: Santiago Rivas

Przekazanie czołgu odbyło się na początku marca, jednak informacja na ten temat została opublikowana dopiero niedawno. Za modernizację wozów TAM odpowiada izraelski Elbit Systems, a wszelkie prace wykonywane są w zakładach wojskowych Agrupación de Arsenales 601 (Modernizacja TAM, 2011-09-27).

Modernizacja TAM zakłada wymianę napędu wieży i lufy z hydraulicznego na elektryczny. Zredukowana zostanie też sygnatura cieplna pojazdów m.in. poprzez zamontowanie na armacie specjalnej osłony zapewniającej bardziej równomierne oddawanie ciepła.

Zamontowanie układu COAPS (Commander Open Architecture Panoramic Sight) poprawi zdolność obserwacji pola walki – w tym również w nocy. Dzięki nowoczesnej stacji pogodowej dowódca czołgu będzie też mógł uwzględnić wpływ warunków meteorologicznych podczas strzelania.

Dalsze prace modernizacyjne obejmą zainstalowanie układu ostrzegającego przed opromieniowaniem wiązką laserową lub w paśmie podczerwieni i pomocniczego zespołu napędowego (APU) podtrzymującego funkcjonowanie głównych instalacji pokładowych pojazdu przy wyłączonym silniku (zaowocuje to zmniejszeniem ilości ciepła emitowanego przez wóz). Pojazd otrzyma także nowe środki łączności, zwiększające jego interoperacyjność z jednostkami towarzyszącymi.

W pierwszej kolejności modernizacji poddanych będzie 108 z ok. 230 czołgów TAM znajdujących się w służbie. Pozwoli to na wyposażenie w nie jednej z 2 brygad pancernych wojsk lądowych Argentyny, w skład których wchodzą tego typu wozy.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra