Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja i W.Brytania chcą dozbroić Syryjczyków

Strategia i polityka, 15 marca 2013

Przywódcy obydwu państw wezwali Unię Europejską do zniesienia embarga na transfer uzbrojenia dla syryjskich rebeliantów.Po 2 latach wojny domowej w Syrii żadna ze stron nie jest w stanie wywalczyć nad przeciwnikiem zdecydowanej przewagi. W ocenie komentatorów, dozbrojenie syryjskich rebeliantów przez państwa zachodnie stanowiłoby istotny czynnik zmieniający obecny pat. Do tej pory wsparcie tego typu oferowały opozycji głównie państwa arabskie. Unia Europejska oraz USA ograniczały się z kolei do pomocy humanitarnej oraz szkoleniowej / Zdjęcie: RT

Francja i Wielka Brytania chcą znieść embargo na transfer uzbrojenia do Syrii, obowiązujące niemal od początku 2-letniego konfliktu. Ogranicza ono bowiem możliwość wyposażenia syryjskiej opozycji w typy broni, pozwalające jej na stawianie skutecznego oporu wojskom Baszara al-Asada. Paryż i Londyn zwracają szczególną uwagę na środki przeciwlotnicze w tym m.in. pociski ziemia-powietrze (Kolejne zestrzelone Suchoje, 2013-02-14).

Obydwa państwa argumentują swoje stanowisko potrzebą wzmocnienia potencjału operacyjnego rebeliantów. Przypominają też o stałym transferze uzbrojenia dla sił rządowych, dokonywanym przez Rosję oraz Iran (Syryjski A320 zatrzymany w Ankarze, 2012-10-11).

Przeciwna temu stanowisku jest część państw członkowskich UE, w tym przede wszystkim Niemcy. Obawiają się one, że przekazywane rebeliantom wyposażenie wojskowe może zostać wykorzystane do różnych celów, jednak niekoniecznie do walki z siłami al-Asada. Powołują się przy tym na argument infiltracji zbrojnej opozycji syryjskiej przez islamistów oraz na casus Libii, gdzie dozbrojone grupy rebelianckie szybko przekształciły się w lokalne milicje, utrudniając ostatecznie proces stabilizacji wewnętrznej kraju po obaleniu Muamara Kaddafiego (Muamar Kaddafi został zabity, 2011-10-20).

Przeciwny dozbrajaniu opozycjonistów jest też Izrael (Izrael chce się odgrodzić od Syrii, 2013-01-08). Władze tego państwa uważają, że część przekazywanego uzbrojenia może zostać wykorzystana do wzmocnienia antyizraelskich bojówek w regionie, w tym przede wszystkim Hezbollahu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.