Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pięć S-70i w Kolumbii

Lotnictwo wojskowe, 22 marca 2013

Kolumbijskie wojska lądowe odebrały 5 śmigłowców S-70i Black Hawk. Zostały one wyprodukowane w Mielcu.

Jeden z pięciu S-70i, dostarczonych wojskom lądowym Kolumbii / Zdjęcie: Sikorsky

Wczoraj Sikorsky opublikował informację na temat przekazania lotnictwu wojsk lądowych Kolumbii 5 wiropłatów S-70i. Poprzednie wiadomości mówiły o 6 UH-60L, które zostały podzielone pomiędzy wojsko i policję (Więcej kolumbijskich UH-60L, 2013-03-14).

Uroczyste przyjęcie wiropłatów do służby miało miejsce 11 lutego w bazie lotniczej wojsk specjalnych w Tolemaida. W ceremonii uczestniczyli Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i minister obrony Juan Carlos Pinzon.

Śmigłowce przekazane Latynosom zostały wyprodukowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, należących do Sikorsky Aircraft. Następnie zostały wyposażone zgodnie z wymaganiami użytkownika w zakładach w Connecticut.

Kolejnym etapem było szkolenie załóg lotniczych, które zapoznały się z wyposażeniem awionicznym śmigłowca, obejmującym m. in. układ nawigacyjny GPS/INS i mapy cyfrowe. Po zakończeniu kursu niektórzy piloci i mechanicy otrzymali uprawnienia instruktorskie.

30 stycznia kolumbijskie S-70i wylądowały w bazie Tolemaida. Przybyły one tam bezpośrednio z USA, po wykonaniu w ciągu 10 dni przelotu długości 6975 km. Jak widać na zdjęciu, w śmigłowcach nie zostało jeszcze zabudowane uzbrojenie. Prawdopodobnie dokonano tego w późniejszym terminie.

Po przyjęciu do służby wiropłaty dołączyły do 96 UH-60L, eksploatowanych obecnie przez kolumbijskie wojska lotnicze, wojska lądowe i policję. Jest to czwarta co do wielkości w świecie flota Black Hawków.

Dotychczas w Mielcu zmontowano ponad 20 śmigłowców S-70i. Ich nabywcami są także Arabia Saudyjska, Siły Zbrojne Sułtanatu Brunei (Brunei kupiło S-70i, 2011-12-08) oraz meksykańska policja. PZL w Mielcu są również dostawcą podzespołów do produkcji śmigłowców Black Hawk dla amerykańskich sił zbrojnych (Nowe zlecenie dla PZL Mielec, 2012-06-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.