Reklama
Reklama

Na wystawie Partner 2011 w Belgradzie serbski producent broni strzeleckiej, Zastava Arms, pokazał nowy 5,56-mm karabinek maszynowy M09/M10.

Zastava Arms zaprezentowała swój najnowszy karabinek maszynowy do amunicji 5,56 mm x 45 w odmianach M09 i M10 na wystawie Partner 2011 / Zdjęcie: mp.net

Podczas odbywających się od 28 czerwca do 1 lipca w Belgradzie Międzynarodowych Targach Systemów Obronnych i Wyposażenia Partner 2011, Zastava Arms pokazała nowy, zasilany z taśmy 5,56-mm karabinek maszynowy. Serbowie nie ukrywają, że konstrukcja bazuje na karabinie maszynowym PKM. Świadczy o tym charakterystyczna komora zamkowa i jej pokrywa, jak również - w modelu M09 - skopiowana z rosyjskiej broni kolba. W M10 zastosowano kolbę z lokalnej odmiany PKM - karabinu maszynowego M84.

Broń w odmianie M10 z kolbą z km M84, zespołem szyn montażowych w miejscu łoża i skrzynką nabojową wymienną z FN Minimi / Zdjęcie: Yugoimport

Wzorowanie się na znanej konstrukcji ma swoje wady. Dotyczy to zasilania - serbski karabinek maszynowy wyposażono w wspornik pozwalający na stosowanie typowych skrzynek amunicyjnych z FN Minimi. Jednak tam amunicja podawana jest z prawej strony, nie zaś z lewej, jak w PKM. A ze względu na położenie napinacza również po prawej, taśma nabojowa będzie każdorazowo przeszkadzała w przeładowaniu broni.

Broń ma stałe mechaniczne przyrządy celownicze, a na pokrywie komory zamkowej umieszczony został odcinek uniwersalnej szyny montażowej. Odmiana M09 ma proste łoże, zastąpione w wersji M10 zespołem czterech szyn Picatinny. Karabinek maszynowy ma ergonomiczny chwyt pistoletowy i prosty dwójnóg, również skopiowany z PKM/M84.

Karabinek maszynowy M09 z celownikiem optycznym o powiększeniu 2x i polu widzenia 14° przedsiębiorstwa Teleoptik-Ziroskopi NO M04. Wymiary - 127x70x70 mm, masa z montażem - 0,6 kg / Zdjęcie: mp.net

Karabinek maszynowy działa w oparciu o odprowadzanie gazów z przewodu lufy, ryglowany jest przez obrót zamka. Broń ma mechanizm spustowy dostosowany do prowadzenia ognia ciągłego, jak i 3-strzałowych serii. W przeciwieństwie do większości podobnych modeli, M09 ani M10 nie zostały wyposażone w wymienną lufę.

Masa M10 wynosi 6,5 kg, w tym lufy 1,1 kg. Długość całkowita - 1250 mm, długość lufy - 495 mm (460 mm bez tłumika płomienia). Lufa ma 6 bruzd prawoskrętnych o skoku 178 mm. Prędkość wylotowa - 890 m/s. Szybkostrzelność teoretyczna - 700 strz./min.

Reklama
Reklama

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.