20. edycja Balu Lotników po raz drugi odbyła się w reprezentacyjnej sali Hotelu Gromada, nieopodal warszawskiego Okęcia. Przed wejściem goście mogli zobaczyć Zdolną do Przerzutu Stację Radiolokacyjną Soła. Organizatorzy przygotowali też specjalny pokaz sztucznych ogni.
Bal otworzył przedstawiciel organizatorów oraz prezes Agencji Lotniczej ALTAIR Sp. z o.o., Tomasz Hypki oraz redaktor naczelny Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska Grzegorz Sobczak, redaktor naczelny RAPORT-wto Michał Likowski, prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik i prezes Fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Krzysztof Kubiak.
PARTNERZY BALU
WYTRWAŁE WSPIERANIE BALU
Podczas jubileuszowego XX Balu Lotników i Polskiej Obronności wręczono wyróżnienia osobom najefektywniej wspierającym jego organizację. Osoby nagrodzone za Wytrwałe Wspieranie Balu otrzymały z rąk przedstawiciela organizatorów, Tomasza Hypkiego, specjalnie wykonane śmigła. Dyplomy wyróżnionym wręczył prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik.
CZŁOWIEK 25-LECIA: LOTNICTWO I OBRONNOŚĆ
Impreza była okazją do wręczenia specjalnych wyróżnień dla osób, które w okresie 25 lat trwania wolnej Polski szczególnie zasłużyły się dla lotnictwa i obronności. Kapituła, złożona z przedstawicieli redakcji RAPORT-wto, ML Skrzydlata Polska oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Krajowej Rady Lotnictwa, Aeroklubu Polskiego i Polskiego Forum Bezpieczeństwa, wybrała 5 laureatów:
Roman Baczyński – twórca najsilniejszej polskiej grupy zbrojeniowej – Bumar. Autor największych sukcesów eksportowych polskiego przemysłu lotniczo-zbrojeniowego. Za czasów jego prezesury Bumar i współpracujące z nim przedsiębiorstwa tworzyły nowoczesne wyroby, w dobrej atmosferze dostarczały je MON i sprzedawały za granicę.
Janusz Darocha – pilot samolotowy komunikacyjny i sportowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych pilotów sportowych w historii. Instruktor samolotowy. Wielokrotny mistrz świata i Europy w lataniu precyzyjnym i rajdowo-nawigacyjnym.
Stanisław Koziej – b. wiceminister obrony narodowej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, autor wielu nowych koncepcji w polskiej obronności, w tym pomysłu przeskoku technologicznego i reformy systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Główny autor tej reformy. Nauczyciel akademicki, autor wielu książek i podręczników.
Krzysztof Radwan – wieloletni dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. Doprowadził do wyremontowania i udostępnienia publiczności wielu unikatowych statków powietrznych. Za jego czasów Muzeum zyskało nową, znakomitą architektonicznie i funkcjonalnie siedzibę. Inicjator i główny organizator Pikników Lotniczych w Krakowie.
Janusz Zemke – w latach 2001-2005 wiceminister obrony, poseł na Sejm RP wielu kadencji. Za jego czasów MON dokonało kluczowych zakupów modernizacyjnych, w tym samolotów wielozadaniowych F-16, pocisków przeciwpancernych Spike i transporterów opancerzonych AMV (Rosomak).
AUKCJA CHARYTATYWNA
Ważnym punktem wieczoru będzie coroczna aukcja charytatywna. Środki zebrane podczas zbiórki, zostaną przekazane osobom ze środowiska lotniczo-obronnego, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Do tej pory w efekcie przeprowadzonych aukcji uczestnicy Balów – od 2002 do 2014 – zebrali ponad 600 tysięcy złotych. W tym roku organizatorom udało się zebrać rekordowe 101.350 zł!
Środki finansowe zostaną przekazane osobom ze środowiska lotniczo-obronnego, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Organizatorzy Balu rozpatrzyli 17 propozycji i wniosków w sprawie udzielenia pomocy osobom poszkodowanym przez los. Na podstawie dostarczonych dokumentów podjęto decyzję, że w bieżącym roku pomoc przeznaczona będzie dla Pani Oliwii Jasieńskiej – Rocławskiej i jej syna Artusia.
Pieniądze są przekazywane potrzebującym poprzez fundacje współpracujące z organizatorami Balów. W bieżącym roku będzie to fundacja Polskie Forum Bezpieczeństwa.