Reklama
Reklama

29 kwietnia, po trwającym ponad 7 lat remoncie, powrócił do służby we Flocie Północnej okręt podwodny projektu 945A Niżnyj Nowgorod.

Okręty podwodne K-336 Pskow i K-534 Niżnyj Nowgorod na wspólnym zdjęciu jeszcze w czasach ZSRS

Prace remontowe w stoczni Nerpa w Snieżnogorsku Murmańskim rozpoczęły się w grudniu 2000. Przyczyną ich rozpoczęcia były problemy z siłownią atomową. Pierwotnie z ich powodu planowano nawet utylizację okrętu. Decyzję o remoncie i wydzieleniu odpowiednich środków podjął sam prezydent Władimir Putin, na prośbę gubernatora obwodu Niżniegorodskiego. Remont miał zakończyć się w 2003. Jednak dopiero 29 kwietnia 2008, po próbach morskich, Niżnyj Nowgorod powrócił do służby we Flocie Północnej, cumując u nabrzeża bazy Widiajewo.

Okręt zbudowano w stoczni Krasnoje Sormowo w Gorkim (ówczesny Niżnyj Nowgorod). Stępkę pod B-534 Niżnyj Nowgorod (pierwotnie K-534 Zubatka, nazwę zmieniono w 1995) położono w 1986, a okręt wodowano w 1989. W skład Floty Północnej okręt przyjęto w marcu 1991. Jego pierwotną bazą było Zapadnoje Lico.

Niżnyj Nowgorod to jeden z dwóch okrętów projektu 945A Kondor. Drugi to Pskow (pierwotnie K-336 Okuń), wodowany w 1992, przyjęty do uzbrojenia w 1993. Okręty podwodne projektu 945A przeznaczone są do zwalczania okrętów podwodnych i lotniskowców przeciwnika, uchodzą za najcichsze w całej rosyjskiej flocie.

Okręty podwodne K-336 Pskow i K-534 Niżnyj Nowgorod na wspólnym zdjęciu jeszcze w czasach ZSRS

Prace remontowe w stoczni Nerpa w Snieżnogorsku Murmańskim rozpoczęły się w grudniu 2000. Przyczyną ich rozpoczęcia były problemy z siłownią atomową. Pierwotnie z ich powodu planowano nawet utylizację okrętu. Decyzję o remoncie i wydzieleniu odpowiednich środków podjął sam prezydent Władimir Putin, na prośbę gubernatora obwodu Niżniegorodskiego. Remont miał zakończyć się w 2003. Jednak dopiero 29 kwietnia 2008, po próbach morskich, Niżnyj Nowgorod powrócił do służby we Flocie Północnej, cumując u nabrzeża bazy Widiajewo.

Okręt zbudowano w stoczni Krasnoje Sormowo w Gorkim (ówczesny Niżnyj Nowgorod). Stępkę pod B-534 Niżnyj Nowgorod (pierwotnie K-534 Zubatka, nazwę zmieniono w 1995) położono w 1986, a okręt wodowano w 1989. W skład Floty Północnej okręt przyjęto w marcu 1991. Jego pierwotną bazą było Zapadnoje Lico.

Niżnyj Nowgorod to jeden z dwóch okrętów projektu 945A Kondor. Drugi to Pskow (pierwotnie K-336 Okuń), wodowany w 1992, przyjęty do uzbrojenia w 1993. Okręty podwodne projektu 945A przeznaczone są do zwalczania okrętów podwodnych i lotniskowców przeciwnika, uchodzą za najcichsze w całej rosyjskiej flocie.

Reklama
Reklama

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.