Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chile pozyska fregaty typu Adelaide?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 października 2017

To już chyba ostateczny cios w lansowane od wiosny 2017 w kręgach politycznych w Polsce plany ewentualnego zakupu dwóch zmodernizowanych australijskich fregat rakietowych typu Adelaide. Bardzo poważnie interesuje się nimi flota Chile (Polska zainteresowana australijskimi fregatami?, 2017-04-13).

Fregaty typu Adelaide w służbie Royal Australian Navy. Zdjęcie wykonano w 1995 / Zdjęcie: MO Australii

Prasa chilijska ujawniła, że nowy dowódca Armada de Chile – czyli świętującej właśnie 200-lecie marynarki wojennej tego kraju – admirał Julio Leiva Molina, który objął swoją funkcję 18 czerwca 2017, zamierza ją gruntownie zmodernizować. W grę wchodzi odnowienie zasobów okrętów nawodnych i podwodnych.

Na początek admirał zamierza pozyskać 2-3 fregaty. Podczas jego pobytu w Australii na konferencji Sea Power 2017 w Sydney (3-5 października) rozmawiano właśnie o możliwości i warunkach nabycia proponowanych także Polakom głęboko zmodernizowanych australijskich fregat typu Adelaide, będących zmodyfikowaną wersją amerykańskich fregat typu Oliver Hazard Perry. Jak twierdzą media chilijskie są to rozmowy poważne. Chilijczycy zostawiają sobie jednak wiele otwartych furtek – ich siły zbrojne nadal, na mocy obowiązującego zapisu parlamentarnego, mogą w procesie modernizacji korzystać ze stałych dochodów z eksportu miedzi.

Admirał Leiva zapoznał się także z brytyjską fregatą rakietową typu 23 HMS Iron Duke, która jest młodsza od jednostek australijskich (weszła do służby w 1993, a niedawno bawiła na Bałtyku podczas ćwiczeń BALTOPS 2017).

Jak wiadomo, wejście do służby nowych brytyjskich fregat typu 26 GCS zepchnie te starsze do rezerwy eksportowej. Armada de Chile jest już użytkowniczką 3 ex-brytyjskich fregat typu 23: Almirante Cochrane, Almirante Condell i Almirante Lynch. Są one jednak starsze o 10 lat od zmodernizowanej niedawno HMS Iron Duke, na którą Brytyjczycy powoli szukają już klientów. Teoretycznie powinna ona znajdować się pod flagą Royal Navy do 2020. Pod uwagę brane są także w Chile 3 najmłodsze kanadyjskie wielozadaniowe fregaty rakietowe typu Halifax.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.