Reklama
Reklama

Jak podaje CNN, od początku tego roku około 1/3 taktycznych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu (SRBM) wystrzelonych przez Rosjan przeciwko Ukrainie to uzbrojenie północnokoreańskie. Takich informacji mieli udzielić portalowi Ukraińcy.

Koreańczycy z północy zamierzają rozbudować możliwości produkcji taktycznych pocisków balistycznych / Zdjęcie: KCNA

Ze 194 SRBM wystrzelonych w tym roku największą część stanowią rosyjskie 9M723 Iskander. Pojawiają się też irańskie Fath-360. Z tej puli około 60 to północnokoreańskie KN-23. Ich debiut przeciwko Ukrainie odnotowano niecały rok temu, najprawdopodobniej 29 grudnia 2023.

Jak wynikło z analizy szczątków północnokoreańskiej amunicji, większość zastosowanej w niej elektroniki stanowią komponenty produkcji zachodniej. Mowa o aż 75% elementów – w większości produkowanych przez przedsiębiorstwa amerykańskie, rzadziej niemieckie i szwajcarskie. Wiele wskazuje, że są pozyskiwane poprzez Chiny.

Co więcej, Pjongjang zamierza rozszerzyć produkcję uzbrojenia, wliczając w to pociski balistyczne. Zgodnie z doniesieniami Reutersa budowany jest zakład produkcyjny w ramach Kompleksu Maszynowego Ryongsong w Hamhung. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że prace budowlane trwają. Poza halą (większą o 70% od dotychczasowej) budowane są też wejścia podziemne, co może wskazywać na ulokowanie tam części infrastruktury. Trwającą budowę potwierdziła również agencja informacyjna KCNA (Zwiększona produkcja KN-24?, 2024-01-08).

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.