Reklama
Reklama

6000 h nalotu symulatora C-295M

8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego poinformowała 14 kwietnia 2026, że na znajdującym się na terenie tej jednostki symulatorze lotu samolotu CASA C-295M osiągnięto łączny nalot 6000 godzin.

 

Nowoczesny symulator klasy FFS poziomu D pozwala na bardzo realistyczne odwzorowanie warunków lotu, co daje możliwość trenowania nawet najbardziej wymagających sytuacji bez ryzyka dla sprzętu i załogi / Zdjęcie: 8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego

Program szkoleniowy realizowany z użyciem symulatora obejmuje szeroki zakres zagadnień – od złożonych ćwiczeń taktycznych, przez symulacje sytuacji awaryjnych, po doskonalenie techniki pilotowania. Załogi ćwiczą również operacje na małych wysokościach, wykonują zadania transportowe, takie jak zrzuty desantu i ładunków, a także prowadzą loty z użyciem gogli noktowizyjnych. Dzięki temu są przygotowane do działania zarówno w standardowych, jak i niestandardowych scenariuszach działań.

Początkowo, przez kilkanaście lat, polskie załogi C-295M przechodziły szkolenia na symulatorze lotu w Sewilli w Hiszpanii, jednak 26 stycznia 2017 Airbus Defence and Space podpisało umowę z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej na dostawę do 8. BLTr. kompleksowego symulatora lotu.

8 września 2017 wyprodukowany przez kanadyjskie przedsiębiorstwo CAE symulator został oficjalnie przekazany do użytku, a 10 listopada zakończyło się szkolenie jego obsługi (4 instruktorów-pilotów i 5 mechaników-serwisantów). Pierwsza załoga 8. BLTr. zakończyła szkolenie na nowym symulatorze lotów 14 grudnia 2017, a 27 kwietnia 2018 zakończył się pierwszy przeprowadzony w kraju cykl szkolenia symulatorowego wszystkich załóg 8. BLTr. wykonujących loty samolotami C-295M.

 

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.