Wiadomości
20 czerwca 2026, w hangarze samolotowym na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim, odbyła się ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom 63. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, zorganizowanego przez Aeroklub Krakowski przy współudziale Komisji Samolotowej Aeroklubu Polskiego.

W zawodach zwyciężył Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, drugie miejsce zajął Marcin Chrząszcz z Aeroklubu Dolnośląskiego, trzecie Kamil Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, czwarte Krzysztof Skrętowicz z Aeroklubu Częstochowskiego, piąte Krzysztof Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego.
Podczas ceremonii wręczono też nagrody dodatkowe: dla najlepszej kobiety, którą otrzymała Esther Rimensberger ze Szwajcarii, dla najlepszego debiutanta, którą zdobył Kacper Sokół z PANS Chełm, dla najmłodszego zawodnika, którą wywalczył Bartosz Maciejewski z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, dla najlepszego juniora, którą otrzymał Michał Kaczor z PANS Chełm, dla najstarszego zawodnika, którą zdobył Andrzej Rybski z Aeroklubu Poznańskiego, dla najlepszego zawodnika w konkurencji lądowań, którą wywalczył Kamil Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, dla najlepszego juniora w konkurencji lądowań, którą otrzymał Kacper Sokół z PANS Chełm. Nagrodę specjalną przyznano Michałowi Wieczorkowi z Aeroklubu Krakowskiego.
Zawody, w których wzięło udział 22 pilotów i 2 pilotki, startujący na samolotach Cessna 150, Cessna 152, Aeroprakt A22 i A32 były rozgrywane od czwartku do soboty, 18-20 czerwca 2026.
Z powodu burz udało się rozegrać tylko pierwszą z dwóch zaplanowanych konkurencji nawigacyjną i konkurencję lądowań.
W konkurencji nawigacyjnej zwyciężył Michał Wieczorek, drugie miejsce zajął Marcin Chrząszcz, a trzecie wywalczył Krzysztof Skrętowicz.
W konkurencji lądowań, podczas której piloci wykonali po cztery lądowania, wygrał Kamil Wieczorek, drugi był Marcin Chrząszcz, a trzeci Michał Wieczorek.
Starty i lądowania do wszystkich konkurencji odbywały się na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.
Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki jest najstarszą na świecie nadal rozgrywaną imprezą sportu samolotowego. Pierwsze zawody odbyły się w 1929, czyli w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego. Zawody upamiętniają wybitnego polskiego pilota, zwycięzcę słynnego Challange’u w 1932 i dwukrotnego zwycięzcę krakowskiej imprezy – Franciszka Żwirkę.
Zawody są zaliczane do rankingu Samolotowego Pucharu Polski w Lataniu Precyzyjnym, a tegoroczna edycja traktowana była jako cykl przygotowań pilotów Samolotowej Kadry Narodowej do Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym.
63. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.








