Wiadomości
Podczas konferencji AUSA Global Force 2026 w Huntsville w Alabamie AeroVironment zaprezentowało broń laserową Locust X3, która ma być przeznaczona do neutralizacji rojów bsl przy zminimalizowanych kosztach. System ma laser o mocy od 20 kW do ponad 35 kW, co pozwala zwalczać bezzałogowce z grup od 1 do 3.

System bazuje na programach laserów dużej mocy rozwijanych dla US Army, takich jak Army Multi-Purpose High Energy Laser (AMP-HEL) i Palletized High Energy Laser (PHEL). Systemy te integrowały lasery o mocy 20 kW na pojazdach takich jak JLTV i ISV. Również Locust X3 może być integrowany z tymi pojazdami za sprawą spełniania wytycznych MOSA (Modular Open Systems Approach) Departamentu Wojny.
Locust X3 może również atakować bezzałogowe pojazdy nawodne, co zwiększa jego przydatność operacyjną w środowiskach przybrzeżnych i morskich, a także robotyczne pojazdy poruszające się po lądzie. Integracja oprogramowania Halo Pinpoint od AeroVironment ma pozwolić na zautomatyzować funkcje wykrywania, śledzenia i atakowania celu, zmniejszając liczbę manualnych działań wymaganych od operatorów podczas namierzania celu.
Jak każdy system laserowy Locust X3 zmniejsza również wymagania logistyczne dotyczące przechowywania i uzupełniania amunicji. Koszt pojedynczego strzału to mniej niż 5 USD, co odzwierciedla koszt energii potrzebnej do wygenerowania i podtrzymania wiązki laserowej.
Locust X3 może być montowany na pojazdach wielozadaniowych, instalacjach stacjonarnych lub jednostkach morskich, co zwiększa jego uniwersalnośc. Dzięki temu też może wspierać obronę wysuniętych baz operacyjnych, infrastruktury krytycznej i zasobów morskich. Nie jest jednak wolny od typowych ograniczeń broni laserowej. W szczególności jest wrażliwy na czynniki środowiskowe, takie jak wilgotność, kurz, dym i opady, które mogą zmniejszyć skuteczność wiązki i wydłużyć czas potrzebny do osiągnięcia efektów w postaci neutralizacji celów.








