Wiadomości
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało kilka dni temu o zakupie nowej partii lekkich pocisków kierowanych Martlet (LMM, Lightweight Multirole Missile). Kontrakt z przedsiębiorstwem Thales ma zakładać zakup kilkuset sztuk amunicji. Najnowsza umowa została zawarta przez Narodową Grupę Dyrektorów ds. Uzbrojenia w maju i jest następstwem wcześniejszego zamówienia na ten sam typ amunicji złożonego w kwietniu.

Wartość umowy określono na 36 mln GPB (ok. 176 mln PLN), a pierwsze dostawy mają rozpocząć się już w nadchodzących miesiącach. Wszystkie pociski mają trafić do uzbrojenia jeszcze w tym roku. Nowa umowa na Martlety ma pozwolić na utrzymanie około 700 miejsc pracy w zakładach Thalesa
Kontrakt podpisano w celu odbudowy zapasów i wzmocnienia obrony powietrznej brytyjskich wojsk na Bliskim Wschodzie. Ministerstwo Obrony informowało o rozmieszczeniu w regionie ponad 1000 żołnierzy, w tym specjalistycznych zespołów zwalczania bezzałogowców. W trakcie działań wojskowych pułk przeciwlotniczy Royal Air Force, uzbrojony w zestaw Rapid Sentry, zestrzelił za ich pomocą ponad sto obiektów latających.
Pociski LMM stanowiły pierwotnie uzbrojenie śmigłowców, zanim stały się uzbrojeniem wyrzutni lądowych i morskich. Trafiły na Cypr do bazy RAF Akrotiri, gdzie są podwieszane pod węzłami uzbrojenia wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW159 Wildcat z 815. Eskadry Lotnictwa Morskiego, chroniących tamtejszą infrastrukturę krytyczną przed zagrożeniem ze strony pocisków manewrujących i amunicji krążącej dalekiego zasięgu. Pociski LMM mają przy względnie niskich kosztach pozwolić na poradzenie sobie ze zmasowanymi atakami tanich maszyn bezzałogowych.
Martlet ma masę 13 kg i zbudowany został wokół kompaktowego korpusu pocisku o średnicy 76 mm. Mając zasięg przekraczający 6 km i prędkość przekraczającą Ma1,5, nadaje się również do zwalczania śmigłowców, lekkich jednostek nawodnych, lekkich pojazdów i innych małych lub zwrotnych celów w środowisku lądowym, przybrzeżnym i morskim. Oprócz pozostawania w uzbrojeniu brytyjskich sił zbrojnych dostarczany jest Ukrainie, do której trafić ma już ponad 5000 takich pocisków.








