Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
24 czerwca 2014

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z zakładami lotniczymi PZL-Świdnik umowę na modyfikację pięciu śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej typu W-3. Prace, unifikujące je do jednolitej wersji wyposażenia W-3WA/W-3WARM, zostaną wykonane w dwóch maszynach transportowych oraz trzech w wersji ratownictwa morskiego Anakonda.

Śmigłowiec transportowy W-3, nr 0304 oraz ratowniczy W-3RM (nr 0511) zostały już przekazane do PZL-Świdnik / Zdjęcie: Czesław Cichy

Marynarka Wojenna jako pierwsza w siłach zbrojnych rozpoczęła użytkowanie śmigłowców rodziny W-3. Dwie pierwsze tego typu maszyny w wersji transportowej dostarczono do 18. Eskadry Lotnictwa Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni Babich Dołach pod koniec lipca i sierpnia 1989. Były to śmigłowce o numerach 0209 oraz 0304. To właśnie one zostaną zmodernizowane. Podobnie jak dwie pierwsze Anakondy, czyli W-3 w wersji ratownictwa morskiego (nr 0505 i 0506), które rozpoczęły służbę w 1992. Oprócz nich do świdnickich zakładów trafi też o rok młodszy W-3RM z numerem 0511.

Po unifikacji ich wyposażenie będzie kompatybilne z trzema najnowszymi W-3 w wersji WARM o numerach 0813, 0815 oraz 0906, co znacznie ułatwi proces szkolenie załóg. W ramach podpisanej umowy, m.in. zaplanowano: modyfikację systemów awionicznych, łączności i nawigacji, zabudowę systemów rejestracji parametrów lotu, doposażenie sprzętem ratownictwa morskiego, zabudowę cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego FADEC, termowizyjnego systemu obserwacji, dodatkowych elementów systemu radionawigacyjnego, przystosowanie do lotów z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych, przeszkolenie w zakresie obsługi i użytkowania nowowprowadzonych lub zmienionych systemów, a także dostawę wyposażenia, w tym narzędzi, wyposażenia naziemnego, aparatury kontrolno-pomiarowej oraz części zapasowych. Jak informuje IU MON, proces modyfikacji wszystkich pięciu maszyn zakończy się w kwietniu 2016.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej ma obecnie 9 śmigłowców rodziny W-3. Dwa transportowe i pięć w wersji ratownictwa morskiego są użytkowane przez 43. Bazę Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach, dwie najstarsze Anakondy znajdują się na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, w Darłowskiej Grupie Lotniczej.

W-3 w wersji ratownictwa morskiego jest śmigłowcem przeznaczonym do wykonywania zdań poszukiwawczo-ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków lub dwie osoby w pozycji leżącej. Jest wyposażony w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pętli, chusty, dwuosobowego kosza ratowniczego lub noszy. Śmigłowiec ma również sześć nadmuchiwanych pływaków rozmieszczonych wokół kadłuba, dzięki którym po wodowaniu w sytuacji awaryjnej załoga i pasażerowie mają czas na ewakuację. Trzy Anakondy są wyposażone w system obserwacji w podczerwieni FLIR, jedna w system obserwacyjny SAFIRE sprzężony z reflektorem. W skład załogi W-3RM wchodzi do 5 osób: dowódca, drugi pilot, ratownik, technik-operator dźwigu oraz lekarz.

W ramach pełnionych przez lotników morskich całodobowych dyżurów w krajowych systemach ratownictwa morskiego i lotniczego załogi śmigłowców W-3RM Anakonda uczestniczyły już w ponad 290 akcjach ratowniczych (Akcja ratownicza na Bałtyku, 2008-10-17).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.