Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
09 września 2016

Brytyjskie przedsiębiorstwo chce kooperować z polskim przemysłem obronnym w przedsięwzięciach związanych z rozwojem sprzętu dla wojsk lotniczych, lądowych i marynarki wojennej.

Innowacyjna konstrukcja APKWS umożliwia przenoszenie go przez różne rodzaje statków powietrznych / Rysunek: BAE Systems

U.S. Air Force (wojska lotnicze Stanów Zjednoczonych) pozyskały od BAE Systems zestawy przeznaczone do przebudowania 70-mm niekierowanych pocisków rakietowych Hydra w Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) w celu użycia uzbrojenia podczas operacji prowadzonych w Iraku i Afganistanie. USAF zakupiły je w ramach pilnej potrzeby operacyjnej dla samolotów F-16 i A-10 i przeprowadziły już pierwsze akcje bojowe.

Było to pierwsze w historii użycie bojowe APKWS, odpalanych z samolotów USAF. Kilka miesięcy wcześniej weszły one do uzbrojenia jednostek U.S. Marine Corps wyposażonych w samoloty AV-8B (Dozbrajanie lotnictwa USMC, 2016-05-12). APKWS to Hydra z dodatkowym zestawem kierującym, zamontowanym między głowicą bojową i silnikiem. Uzbrojenie jest używane bojowo przez lotnictwo U.S. Navy i Marine Corps od 2012, a także śmigłowce AH-64 Apache U.S. Army i Tiger lotnictwa wojsk lądowych Australii.

Innowacyjny pocisk APKWS może być zintegrowany z różnymi statkami powietrznymi. Jest to uzbrojenie przeznaczone dla śmigłowców, ale niewykluczone, że może być zaoferowane Siłom Powietrznym RP dla samolotów wielozadaniowych F-16 - powiedziała prezes BAE Systems Polska Martha LaCrosse.

Polska może zakupić APKWS w ramach FMS, ale możemy zaoferować polskiemu przemysłowi obronnemu także możliwości współpracy dotyczących pojazdów, dział morskich, amunicji i urządzeń elektronicznych, w celu wytworzenia czegoś nowego dla nabywców eksportowych. Obecnie BAE Systems prowadzi rozmowy dotyczące przekazania technologii jednemu z polskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego, ale jest za wcześnie na podanie szczegółów - dodała Martha LaCrosse.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.