Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dozbrajanie lotnictwa USMC

Lotnictwo wojskowe, 12 maja 2016

Dowództwo lotnictwa US Marine Corps zamierza przystosować do przenoszenia uzbrojenia wszystkie tankowce KC-130J i przemiennopłaty MV-22.

Dzięki przystosowaniu do przenoszenia zestawów Harvest HAWK tankowce KC-130J (na zdjęciu) i przemiennopłaty MV-22B będą zdolne do wykonywania różnorodnych zadań / Zdjęcie: USMC

Kilka lat temu, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej dla jednostek US Marine Corps prowadzących działania w Afganistanie opracowano zestaw uzbrojenia i urządzeń rozpoznawczych, nazwany Harvest HAWK (Hercules Airborne Weapon Kit). Jego nosicielem jest tankowiec KC-130J Super Hercules (Nocne tankowanie Caracali , 2016-03-02, Pierwszy KC-130J dla Kuwejtu, 2014-08-07).

Harvest HAWK obejmuje głowicę obserwacyjno-celowniczą AN/AAQ-30, zabudowaną pod lewym skrzydłem, w tylnej części pustego, standardowego zbiornika z paliwem. Natomiast na zewnętrznym lewoskrzydłowym pylonie KC-130J zabudowano wyrzutnię pocisków kierowanych powietrze-powierzchnia AGM-114P Hellfire II. Pod prawym skrzydłem samolotu nadal umieszczone są: zbiornik z paliwem i zasobnik z elastycznym przewodem do podawania paliwa, dzięki czemu może on bez przeszkód służyć także jako tankowiec.

Obecnie dowództwo USMC zamierza przystosować do przenoszenia zestawów Harvest HAWK wszystkie 79 KC-130J, jakimi dysponuje. Co więcej, w ich skład wejdą nowe urządzenia – głowica optoelektroniczna MX-29 i zasobnik walki elektronicznej Intrepid Tiger, używany przez AV-8B i F/A-18 Hornet. Nota bene, do jego przenoszenia mają być przystosowane także MV-22B Osprey i śmigłowce AH-1 używane przez marines. Uzbrojenie KC-130J Harvest HAWK stanowić będą nie tylko wspomniane Hellfire, ale także pociski powietrze-powierzchnia AGM-176 Griffin i bomby szybujące GBU-44/B Viper Strike. Obecnie USMC mają na stanie 10 KC-130J przystosowanych do przenoszenia zestawów Harvest HAWK.

Podobna modernizacja przewidziana jest dla MV-22B (Naziemne tankowanie F-35B z Ospreya, 2016-05-02). W skład zestawu Osprey HAWK wejdzie ta sama głowica, zasobnik WE i uzbrojenie, a także wyposażenie umożliwiające podawanie paliwa innym statkom powietrznym. W planach jest też zintegrowanie amunicji krążącej Switchblade i pocisków APKWS. Dzięki temu MV-22B będzie zdolny do wykonywania zadań uderzeniowych (Harriery z APKWS, 2016-04-01, Switchblade coraz bliżej, 2012-05-31).

Dowództwo USMC nie ujawniło, w jakich ramach czasowych zamierza przeprowadzić dozbrojenie KC-130J i Ospreyów.  Wiadomo tylko, że dostawą dla ich potrzeb nowych głowic optoelektronicznych zainteresowane są 3 przedsiębiorstwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.