Reklama
Reklama

Hyundai Heavy Industries przekazało Administracji Programów Zakupów Obronnych Republiki Korei (DAPA) pierwszy niszczyciel KDX-III Batch II – Jeongjo Wielki (995). Okręt drugiej serii produkcyjnej zbudowany dla Daehanminguk Haegun (marynarki wojennej Republiki Korei). Poza przedstawicielami DAPA i południowokoreańskiej marynarki wzięło udział ponad 20 reprezentantów 9 państw, w tym USA, Polski, Indonezji, Peru, Maroka, Filipin, Chile i Tajlandii.

Przed dostawą niszczyciel Jeongjo Wielki został poddany serii rygorystycznych prób / Zdjęcie: Hyundai Heavy Industries

Niszczyciel został zwodowany 28 lipca 2022. Przed przekazaniem okręt przeszedł ponad 550 rygorystycznych prób i ocen rozpoczętych jeszcze w ub. r.nDostawę jednostki zrealizowano zgodnie z terminem.

KDX-III Batch II to niszczyciele opracowane jako rozwinięcie jednostek KDX-III Batch I, znanych też jako typ Sejong Wielki. Konstrukcyjnie wywodzą się z amerykańskich jednostek typu Arleigh Burke. Koreańczycy pozyskali 3 jednostki pierwszej serii, które wdrożono do eksploatacji w latach 2008-2012. Dodatkowe 3 okręty drugiej serii zaczęto zamawiać w 2019. Względem poprzedników są nieco dłuższe, mają nowocześniejsze systemy uzbrojenia i środki obserwacji technicznej.

Wszystkie niszczyciele tego typu są wyposażone m.in. w system dowodzenia Aegis (Próby niszczyciela Jeongjo Wielki, 2023-10-16).

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.