Wiadomości
Magyar Légierö (węgierskie wojska lotnicze) oficjalnie eksploatację śmigłowców Mi-17 i Mi-24. Ceremonia ich pożegnania odbyła się 17 czerwca 2026 w bazie lotniczej Szolnok.

W ramach planu rozwoju sił zbrojnych na Węgrzech w 1977 podjęto decyzję o pozyskaniu Mi-24. Szkolenie pierwszych załóg (10 pilotów, 5 strzelców i 34 techników), które tworzyli lotnicy latający na transportowych Mi-8, rozpoczęło się w lutym 1978 w ZSRR.
Pierwsze 4 Mi-24D przybyły na lotnisko Szentkirályszabadja 24 sierpnia 1978 i weszły w skład 87. pułku śmigłowców transportowych. Do 1980 zorganizowano dwie eskadry śmigłowców bojowych wyposażone w 39 Mi-24D, a wiropłaty zaprezentowano publicznie podczas parady 20 sierpnia tego samego roku.
W 1984 jednostkę przemianowano na 87. pułk śmigłowców bojowych, a rok później rozpoczęto zakupy Mi-24W, które miały posłużyć do wyekwipowania trzeciej eskadry. Jednak z powodów ekonomicznych zakupiono tylko niewielką liczbę śmigłowców i trzecia eskadra nie została utworzona. 11 grudnia 1991 pułk przyjął nazwę 87. pśb Bakony i został podporządkowany Dowództwu Wojsk Lądowych.
W 1995 Węgry otrzymały 14 Mi-24D i 6 Mi-24P od byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, z których eksploatowane były tylko te ostatnie. Pozostałe wiropłaty zostały zezłomowane w 1996.
Od drugiej połowy lat 1990. liczba Mi-24 eksploatowanych na Węgrzech gwałtownie zmalała, a coraz więcej śmigłowców musiało zostać uziemionych. Ich przeglądy i remonty wykonywały zakłady Pestvidéki Gépgyár (później przemianowane na Dunai Repülőgépgyár) w Tököl. Do 2015 wykonano ponad 100 remontów Mi-24.
15 grudnia 2004 rozwiązano 87. pśb i 89. pułk lotnictwa transportowego, tworząc 86. pułk śmigłowców Szolnok z bazą w tym mieście, dokąd przeniesiono wszystkie pozostałe Mi-24.
W 2017 w Sankt Petersburgu rozpoczęto remont ośmiu węgierskich Mi-24 . Pierwsze cztery (2 Mi-24W i 2 Mi-24P) powróciły do kraju we wrześniu 2018, a pozostałe cztery – w styczniu 2019.
Mi-17 trafiły do Węgier w 1987 w liczbie siedmiu egzemplarzy. Po przystąpieniu Węgier do NATO wiropłaty te brały udział w misji ISAF w Afganistanie, gdzie szkolono afgańskie załogi i techników. W latach 2016 i 2017 pięć Mi-17 przeszło remont w FR, wydłużający ich trwałość użytkową o około 7 lat lub 2000 h lotu. Przez ponad trzy dekady służby Mi-17 wykonywały zadania transportu pasażerów i ładunków, poszukiwawczo-ratownicze, ewakuacji medycznej, gaszenia pożarów i zrzutu spadochroniarzy, a także brały udział w misjach międzynarodowych.
Obydwa poradzieckie typy zostały zastąpione odpowiednio przez wiropłaty Airbus Helicopters – 19 H145 i 16 H225M.








