Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.


Szybkie dobycie broni i równie szybkie oddanie pierwszego celnego strzału ma bardzo duże znaczenie. Dotyczy to zarówno strzelców dynamicznych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką obronną. Najlepsi potrafią dobyć pistolet i trafić w cel na dystansie 10 metrów w czasie poniżej jednej sekundy.

Przy ćwiczeniach na szybkość bardzo ważna jest powtarzalność każdego ruchu. Zetknięcie wewnętrznej powierzchni przedramienia z elementem kabury lub pistoletu, umożliwia stałe ułożenie ręki dobywającej broń / Zdjęcie: Dominika Golasz

Poza samą szybkością wyciągnięcia broni z kabury, strzelec musi także wypracować czas reakcji na sygnał startowy, jak też opanować naturalne zgrywanie przyrządów na celu i ściąganie języka spustowego bez naruszenia ich ustalonego obrazu (poruszenia muszki w szczerbinie).

W poniższym tekście celowo pominięte są inne, istotne kwestie, jak na przykład techniki dobywania broni spod ubrania. Wszystko po to, aby na początku skupić się na tym, co najważniejsze.

Wybór kabury

Pierwszą kwestią jest wybór odpowiedniej kabury i jej właściwe ułożenie. Wbrew pozorom, nie jest to trywialnie proste. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami poniżej, podpowiadającymi, jak dokonać trafnego zakupu. Na początek dobrym rozwiązaniem jest wybór uniwersalnej kabury poziomu drugiego (z jednym, dodatkowym zabezpieczeniem) wykonanej z kydeksu lub formowanej wtryskowo.

Przede wszystkim, kabura powinna zapewniać możliwość właściwego ułożenia dłoni ręki strzelającej na pistolecie jeszcze przed jego dobyciem. Właściwy chwyt jest bardzo ważny. Jeżeli konstrukcja kabury zmusza strzelca do poprawienia ułożenia dłoni po dobyciu broni, nie warto takiego modelu kupować.

Bez względu na rodzaj mocowania, kabura nie powinna też przemieszczać się na pasie w czasie treningu. Warto wyrobić sobie nawyk, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze sprawdzać jej położenie. Przesuwanie kabury na pasie za każdym razem w inne miejsce, skutecznie niweczy nawyki wypracowane na poprzedniej sesji treningowej. Dobrym punktem indeksowym, względem którego można kontrolować położenie, jest szew nogawki spodni.

Dla osób chcących mieć stuprocentową pewność stałego umiejscowienia kabury i ładownic pozostaje zakup pasa dla strzelców IPSC. Jest on dwuwarstwowy – miękki i sztywny. Pierwszy pas, wewnętrzny, jest normalnie przewlekany przez szlufki spodni. Na niego zakładany jest drugi, zewnętrzny z zamocowaną kaburą i ładownicami. Połączone są ze sobą mocnym rzepem, umieszczonym na całym ich obwodzie.

Postawa

Po zakupie kabury i ustaleniu jej położenia na pasie, należy przy wszystkich ćwiczeniach ustalić właściwą postawę strzelecką. Kolana powinny być ugięte, biodra wysunięte lekko do tyłu, a górna część tułowia nieco pochylona do przodu. Sama głowa ma być ustawiona prosto.

Częstym błędem początkujących jest rozpoczynanie ćwiczeń w postawie wyprostowanej i przechodzenie do strzeleckiej dopiero w momencie dobywania broni. Należy pamiętać, że chodzi o to, aby eliminować wszelkie niepotrzebne ruchy, a nie dodawać kolejne.

Warto zastosować prostą sztuczkę, pozwalającą na łatwą kontrolę prawidłowego ułożenia dłoni na pistolecie w czasie ćwiczeń. Po prawidłowym dobyciu broni z kabury, wystarczy poprosić kogoś o narysowanie dwóch linii w poprzek kciuka ręki strzelającej i podstawy kciuka drugiej dłoni. Dzięki temu strzelec, zerkając na dłonie po każdym zakończonym powtórzeniu, będzie wiedział, czy pistolet został uchwycony dokładnie tak, jak chciał.

(ciąg dalszy w numerze BiA 08/2016)


Broń i Amunicja - 08/2016
Drukuj Góra