W poznańskich Krzesinach stacjonuje już 27 z 33 samolotów F-16: 18 w wersji jednomiejscowej (C) i 9 dwusterów (D). Na połowę listopada zaplanowano przylot do Polski pierwszego samolotu przeznaczonego dla 10. ELT, która docelowo będzie stacjonowała w Łasku.
10 października Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wynik przetargu na 23 śmigłowce i jeden symulator lotu dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wybrano śmigłowiec EC135 niemiecko-francuskiego Eurocoptera, kontrolowanego przez koncern EADS. Resort odrzucił śmigłowiec AW109S Grand włosko-brytyjskiej AgustyWestland.
28 października A380 rozpoczął regularne loty pasażerskie. Pierwszy samolot należący do Singapore Airlines zaczął tym samym (na zmianę z Boeingiem 747-400) obsługiwać połączenie Singapur–Sydney. Wcześniej, w dniach 24 i 25 października, również na trasie Singapur–Sydney odbył się lot promujący wprowadzenie największego samolotu komunikacyjnego do regularnych połączeń.
Od 1 maja 2004 granice z Rosją, Białorusią, Ukrainą oraz akwen wód terytorialnych i polskie lotniska obsługujące ruch międzynarodowy zyskały charakter zewnętrznej rubieży Unii Europejskiej. Lądowy odcinek tej linii liczy około 1186 km. Jest to jeden z najdłuższych zewnętrznych pasów granicznych Wspólnoty, którego ochroną zajmuje się pojedyncze państwo członkowskie. Po przekroczeniu tego odcinka w kierunku na zachód, możliwe jest podróżowanie, bez dalszych kontroli celnych, aż do Lizbony. Obecnie znajdujemy się chwilę przed wprowadzeniem całkowitego zniesienia kontroli granicznych na wszystkich odcinkach granicy RP, wspólnych z sąsiadującymi z nami państwami Unii Europejskiej.
Od 1 do 5 października samolot transportowy An-28 TD z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach przebywał z wizytą w Nimes Garons na południu Francji. Piloci z Marynarki Wojennej zapoznali się z procedurami wykonywania lotów w przestrzeni powietrznej Francji i zrealizowali loty szkoleniowo-nawigacyjne.
Po raz kolejny już, w dniach od 12 do 29 czerwca 2007, na terenie Niemiec odbyły się, organizowane od 1992, międzynarodowe ćwiczenia walki radioelektronicznej (Electronic Live Warfare Training Excersise) pod kryptonimem ELITE 2007. Ciekawostką tegorocznej edycji był udział po raz pierwszy w ćwiczeniu samolotów Eurofighter. Nie zabrakło w nim również Polaków.
Od 1 października z lotniska 43. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach odbywają się loty próbne nad morzem samolotu patrolowo-rozpoznawczego An-28 Bryza 1R Bis. Próby są związane z kończącą się modernizacją samolotu w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu.
Wielkim sukcesem Polaków zakończyły się XIV Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Pociunai na Litwie. W klasie klubowej triumfował Sebastian Kawa. W klasie światowej złoty medal zdobył Krzysztof Herczyński, a medal srebrny – Przemysław Bartczak. Reprezentacja Polski była najlepsza w drużynowo.
XIX Balonowy Puchar Świata Kobiet i XV Balonowy Puchar Europy odbyły się we Francji. Do rywalizacji w pierwszej imprezie stanęło 13 kobiet, a w drugiej – dodatkowo 36 mężczyzn, czyli łącznie 49 zawodniczek i zawodników z 11 państw. Podczas 6 lotów rozegrano 13 konkurencji. Polskę reprezentowały: Ewa Prawicka-Linke – obrończyni dwukrotnego tytułu mistrzyni z zeszłego roku i Jolanta Matejczuk, która w 2006 zdobyła 2 medale – brązowy i srebrny.
Aż 5 medali, w tym 3 złote, zdobyli w Serbii reprezentanci Polski w Mistrzostwach Europy Modeli Swobodnie Latających Juniorów.
Modele szybowców sterowanych mechanicznie to niezwykle piękna klasa modeli latających. Kolorowe szybowce fruwające w scenerii gór, wzgórz i pagórków, nierzadko w towarzystwie jastrzębi i myszołowów, pozostawiają niezapomniane doznania godne pędzla mistrza lub wiersza poety. Uprawianie tej klasy modelarstwa jest przy tym relatywnie tanie w stosunku do innych klas modeli latających.
Napis na lastrykowej płycie grobu usytuowanego na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie brzmi lakonicznie: Franciszek Jach. Kapitan-pilot. Żył lat 49, zginął tragicznie dn. 11 maja 1944 r. Cześć jego pamięci.
Lato 1963. Aeroklub Ziemi Lubuskiej organizuje obóz LPW-1 (Lotnicze Przysposobienie Wojskowe – podstawowe szkolenie szybowcowe finansowane przez MON). Jednym z kursantów jest, urodzony w 1947, w Starym Żabnie koło Nowej Soli, Lech Marchelewski. Zdolny, niespokojny duch, zafascynowany lotnictwem, zamierzający pójść w ślady swego stryjecznego brata Ryszarda – pilota odrzutowców.
© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.